Andres Teder • 7. august 2005 kell 22:00

Uute eramute järele on suur nõudmine

Just sellises hinnavahemikus tekib nõudmine seetõttu, et reeglina saab ostja sarnase hinnaga elamu ostmiseks vajaliku pangalaenu omafinantseeringu vana elamispinna müügist ning palk võimaldab puudu­jääva osa katteks võtta pangalaenu. Paraku on hinnatõus uute majade pakkumist selles hinnaklassis aastatega järjest vähendanud ning praegu pakkumisi praktiliselt ei ole.

1,7?2,5 miljoni krooni eest on võimalik osta vaid uus paaris­maja ja ridaelamu sektsioon või korter. Elamu hinnatõusu põhjuseks on peamiselt ehitushindade tõus ja nõudluse kasv. Lisandunud käibemaksu mõju on esialgu jäänud kardetust väiksemaks.

Vastavalt statistikaameti andmetele oli näiteks 2005. aasta esimeses kvartalis ehitustegevus 2004. aasta esimese kvartaliga võrreldes 8,4 protsenti kallim, sh eramuehitus 5,8 protsenti kallim. Enim mõjutas ehitushindade kasvu eelkõige tööjõu ja ehitusmasinate kallinemine.

Kuna eramuehitus on hetkel suuremal määral hooajaline, siis tegelikkuses on ehitusmaksumuse tõus olnud paljudel juhtudel eeltoodust kõrgem (10 protsenti ja enam).

Pakkumise vähesuse tingimustes ollakse tihti nõus usaldatava ehitaja leidmiseks tasuma ka keskmisest kõrgemat ehitushinda. Praegu ei ole enam võimalik saada eriprojektiga kivi- või väikeplokkmajale ehituspakkumist alla 10 000 krooni eest ruutmeetri kohta. Sellel lisandub veel krundi soetamise hind.

Teine hinnatõusu mootor on olnud palgatõus (palgad on tõusnud keskmiselt 8?10 protsenti aastas) ning soodsad laenu­tingimused, mis on tinginud nõudluse kasvu.

Elamute hinnad on tõusnud tõusnud Tallinnas keskmiselt 5?15 protsenti aastas.

Üksikute väga hea asukoha, projektlahenduse ja ehitus­kvaliteediga elamute hinnad on tõusnud kuni 20% aastas. Tallinna lähiümbruse uuselamurajoonide hinnatõus on olnud suurema pakkumise ning tüüplahenduste suurema osakaalu tõttu väiksem ja jäi keskmiselt 5?10% piiridesse.

Hea ehituskvaliteediga majade pakkumine algab hetkel 3 miljonist kroonist Tallinnas ja alates 1,9 miljonist kroonist Tallinna lähiümbruses. 1,7?2,5 miljoni kroonisesse hinnavahemikku suunatud nõudlust täidavad üha rohkem paaris­majad ja ridaelamud.

Hetkel kuum