Väinu Rozental • 4. detsember 2005 kell 22:00

Estiko valmistub lähiturgudel mõõtu võtma

Sellel nädalal paneb Estiko-Plastar tööle võimsa trükimasina, mis võimaldab oluliselt laiendada sortimenti, sest uus masin trükib pilte ja tekste senisest tunduvalt laiemale kilele. Et trükimasinale oleks piisavalt kilet, käivitas Estiko-Plastar paar nädalat varem uue kilepuhumisseadme ehk ekstruuderi.

?Nõudlus kilepakendite järele lähiturgudel üha kasvab,? põhjendas tööstusesse suunatud investeeringute vajalikkust Estiko-Plastari nõukogu esimees Neinar Seli. ?Et lähiriikides tegutsevatele konkurentidele järele jõuda, peame tagasi tegema vahe, mis tekkis kümmekond aastata tagasi, kui Estiko prioriteet oli tootmise asemel kaubandus.?

Seli kinnitusel on nad järgmisel aastal valmis tootmisse investeerima samas suurusjärgus summa kui tänavu. ?Ei ole välistatud, et ostame Soomes mõne kiletootmistehase,? lisas Seli. ?Turupositsiooni võitmiseks on teinekord tark osta üles tehaseid.?

Estiko-Plastari juhataja Triin Anette Kaasiku sõnul lubavad üha suurenevad tellimused prognoosida, et järgmisel aastal toodavad nad 8000 tonni kiletooteid ehk ligi 1500 tonni rohkem kui tänavu. Käivet loodab Estiko-Plastar tänu tootmisvõimsuste kasvule järgmisel aastal suurendada 200 miljonilt kroonilt 240 miljoni kroonini. ?Meil on sisemisi ressursse ka efektiivsuse kasvuks,? kinnitas Kaasik ja lisas, et mitte kõik seadmed ei tööta veel ööpäev läbi ning seitse päeva nädalas. Estiko-Plastari töötajate arv on kasvanud aasta alguse 169 inimeselt 183 inimesele.

Estiko-Plastar on konkurentsitult suurim kiletootja Eestis, lihtsamaid kiletooteid, nagu näiteks prügi- ja muid kotte, toodavad veel mõned väikefirmad. Balti riikides tegutseb üldse viis suuremat kiletootjat, suurima nimele konkureerivad Estiko-Plastar ja Leedus tegutsev Lietpak. ?Kui praegu läheb meie toodangust kolmandik eksporti, siis edaspidi suureneb eksport tänu Skandinaavia ja Venemaa ettevõtete tellimuste kasvule,? lisas Kaasik.

Estiko-Plastar teeb koostööd Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) teadlastega, et tulla maailmaturule intelligentse kile ja biolaguneva kilega.

TTÜ keemiainstituudi molekulaartehnoloogia õppetooli juhataja, professor Mati Karelsoni sõnul on intelligentse kile eeluuringud tehtud. ?Tehnoloogiliselt ja äriliselt on tegu perspektiivse tootega,? kinnitas Karelson ja lisas, et Estiko-Plastar on üks väheseid näiteid, kes tulevikku silmas pidades küsib teadlaste käest nõu.

Intelligentne kile hoiab pakendatud toiduaine värskena ning säilitab tootele optimaalsed tingimused sõltuvalt välistingimustest.

?Töötame välja ka kilesid, mis on näiteks võimelised muutma värvi vastavalt pakendatud toiduaine kvaliteedile,? rääkis Karelson.

TTÜ polümeermaterjalide instituut üritab koostöös Estiko-Plastariga välja töötada polüetüleenkilet, millesse lisatud linakuid aitavad kile kiiremini lagundada.

Hetkel kuum