Villy Paimets • 7. detsember 2005 kell 22:00

Riik müüb tuleval aastal miljardi eest vara

Eile suhteliselt ladusalt kolmanda lugemise läbinud tuleva aasta riigieelarve ulatub 61,4 miljardi kroonini, kasvades aastaga veidi rohkem kui kümnendiku võrra. Eelarve tulude pool koosneb 80 protsendi ulatuses maksutuludest, kuid tulude poolele on sisse kirjutatud ka riigivara müük pea miljardi krooni eest. Tänavuses eelarves oli materiaalse ja immateriaalse vara müügist saadavaks tuluks kirjutatud kaks korda väiksem summa, 539 miljonit, eelmisel aastal oli summa omakorda kaks korda väiksem, 214 miljonit krooni.

Riigieelarve seaduse eelnõu seletuskirja kohaselt tuleb suur osa varade müügist laekuvatest summadest hoonete (kaitseministeerium 200, keskkonnaministeerium 226, siseministeerium 77 miljonit) ja maa (maa-amet 29,6 ja maavalitsused 222,8 miljonit krooni) müügist.

?Tõepoolest, kaitseministeerium on otsustanud loobuda teatud kinnisvaraobjektidest, mille arendamine on ebaotstarbekas. Prognoositav summa on ca 200 miljonit,? ütles kaitseministeeriumi pressibüroo juhataja Meeli Hunt, kelle sõnul on hetkel menetluses Tallinna objektidest Rahumäe tee 2/2, Kappeli 7 ja Merivälja tee 64 ning Kohtla-Järvel Lai 4 ja Pioneeri 3. ?Kõik kinnisvara müügist laekuvad summad lähevad riigieelarve tuludesse ega jää kaitseministeeriumi käsutusse,? lisas Hunt.

Keskkonnaministeerium andis teada, et ?hetkel on olemas nimekiri hoonetest, mida ministeerium avaliku võimu teostamiseks ei vaja, ning antud teemal koguneb riigivara majandamise komisjon jaanuaris, kus pannakse täpsemalt paika järgmise aasta müügikava?.

Isamaaliidu fraktsiooni aseesimees Helir-Valdor Seeder ütles, et tegemist ei ole millegi erakordsega, iga aasta on riigivara müüdud. ?Selles, kui riik vabaneb endale mittevajalikust varast, ma midagi erakordset ei näe,? ütles Seeder.

Aga asjaolu, et riigi vara müügist saadav miljard on ühekordne tulu, mis läheb suures osas jooksvate kulude katteks, mitte ühekordseks investeeringuks?

?See on nüüd teine küsimus. Mis puudutab seda, kuidas üldse riigieelarve tulusid kuludeks kasutatakse, ma julgeks küll öelda, et järgmise aasta eelarve on suuresti kulutuste eelarve,? ütles Seeder. ?Tunduvalt enam võiks ja saaks investeerida, seda raha tuleks loomulikult mõistlikumalt kasutada. Vaadates riigieelarve kulutusi, julgen ma öelda, et praegune valitsus ei pea inimeste elu ja vara oma prioriteediks.?

?Täiendav pakkumine peaks muidugi kinnisvaraturgu pisut jahutama. Ja praegu on ilmselt hea aeg lollidelt raha ärakorjamiseks,? ütles üks tundmatuks jääda soovinud majandusmees.

Hetkel kuum