Klaasi maalitud ood valgusele

Tiina Kolk 05. mai 2006, 00:00

Keda paeluvad klaas ja valguse mäng, võiksid külastada Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaali, kus klaasikunstnik Rain Prääts on näitusele "Nagu päev ja nagu öö" välja pannud skulpturaalsed klaasobjektid.

Teoste peategelaseks on valgus inimese maailmas ja pimedus kui kustunud või veel mitte süttinud valgus.

Kunstniku loomingu põhiosa moodustavadki klaasimaalid ja ta esitleb selles tehnikas väga kujundlikult oma ideid. "Klaas on eriline materjal, mis võimaldab kujutada valgust nii läbiva kui peegelduvana. Mina mängin mõlemaga koos," sõnab Rait Prääts.

Näitus "Nagu päev ja nagu öö" on kunstniku eelmise näituse "Majad" jätk. Siin on kujutatud maju ja inimesi valguses ja pimeduses.

"Ööintriigi saabki ainult klaasis näidata - öö sisse piiluda," möönab autor.

"Klaas annab erakordse võimaluse illusoorse omaruumi tekkeks ja mitmekihilised inimelu stseenid autori valikul on sellesse vangistatud kui eelajalooline õietolm merevaigukildu. Klaas on müstiline materjal, mis peale valguse näib suutvat peatada ka aja," hindab Rait Präätsi loomingut kunstiteadlane Juta Kivimäe.

Suure osa näitusekollektsioonist kavandas Prääts just Rahvusraamatukogu näitusesaali silmas pidades. Tema mäng idee, materjalide ja värvidega on õnnestunud. Rahvusraamatukogu on kunstnikule ka kohana märgiline, sest hoone fassaadi roosaken ja mitme siseruumi klaaspannood on Rait Präätsi tööd aastatest 1990-1996.

Praegust näitust võib pidada omamoodi kontrolliks enne esinemist rahvusvahelisel grupinäitusel (5 kunstnikku eri maadest) Furn Art 2006 Belgias Veurne'i Raekojas eeloleval suvel, kuhu jõuab ka valik ekspositsioonist "Nagu päev ja nagu öö".

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing