Tunnustati Eesti jõupingutusi korruptsiooniga võitlemisel

14. november 2006, 10:31

Strasbourgis toimunud Euroopa Nõukogu
juures asuva korruptsioonivastaste riikide ühenduse(GRECO) istungil hinnati
edukaks Eesti edusammud uue konfiskeerimise eelnõu osas.

Oktoobris Strasbourgis toimunud Euroopa Nõukogu juures asuva korruptsioonivastaste riikide ühenduse(GRECO) istungil, kus osales ka Eesti, arutati muuhulgas Eesti II hindamisaruande soovituste täitmist, mille raames hinnati edukaks Eesti jõupingutused uue konfiskeerimise eelnõu osas, teatas justiitsministeerium.

Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna kriminaalteabe ja analüüsi talituse nõunik Mari-Liis Liivi sõnul toimus II hindamine 2003 ja 2004. aastal. „Eestile anti siis 15 soovitust, millest tänaseks on edukalt täidetud 10,“ märkis Liiv.

Liivi sõnul hindas GRECO veel edukaks koostöö suurenemist erinevate õiguskaitseorganite vahel (näiteks rahapesu andmebüroo ja prokuratuur); kohalike omavalitsuste kontrolli tõhustamist riigikontrolli poolt ning korruptsioonivastase strateegia vastuvõtmist ja elluviimist. GRECO pidas edukaks ka seda, et Eesti on asunud üle vaatama ametiisikute majanduslike huvide deklaratsioonide süsteemi ning ametiisikute arvu konkretiseerimist, ent soovitas meil jätkata jõupingutusi eelnõu vastuvõtmisel.

„Näiteks on Eesti avanud korruptsiooni teemalise veebilehe ja ametnike hulgas viiakse jätkuvalt läbi eetikaalaseid koolitusi,“ tõstab Mari-Liis Liiv esile mõned konkreetsed tegevused, mida hinnati.

Kaks probleemset valdkonda on seotud juriidiliste isikute vastutusega ja õiguskaitseasutuste suutlikkusega ettevõtetega seotud korruptsiooni kuritegusid avastada. Juriidiliste isikute vastutuse osa on justiitsministeeriumil juba järgmise aasta tööplaanis, mil tehakse vastav analüüs ja hinnatakse karistusseadustiku muutmise vajadust.

„Lisaks peab Eesti jõupingutusi tegema arestitud vara puhul selle väärtuse säilitamiseks, näiteks kipub ettevõtete aktsia väärtus arestimisel langema,“ sõnas Liiv.

GRECO(Group of States Against Corruption) on Euroopa Nõukogu juures asuv korruptsioonivastane riikide ühendus, kuhu kuulub 42 riiki. GRECO eesmärgiks on hinnata liikmesriikide valmidust võidelda korruptsiooniga ning läbi hindamisprotseduuri anda riikidele soovitusi korruptsioonivastaseks tegevuseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. November 2006, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing