Veemajanduse europrojektid võivad rahast ilma jääda

Kajar Lember 15. november 2006, 00:00

Ehitushindade tõus tingib veemajanduse hangete kallinemise, mis omakorda toob päevakorda kanalisatsiooni ja puhta vee süsteeme parendavate europrojektide edasise saatuse.

Tõenäoliselt selgub, et konkreetselt Emajõe-Võhandu projekti ei saa enam Euroopa Liidu poolt praeguseks eraldatud summade eest täies mahus teostada - raha jääb puudu. Kui palju projekt kallineb ja millise institutsiooni toel lisaraha leitakse, on esialgu veel täpselt välja koorumata.

Üks on kindel - projektide katkijäämine ei saa olla variant, mida isegi kaaluda, sest ELiga liitumisel võttis Eesti endale kohustuse viia kõikide omavalitsuste valgalas (ka Emaõe-Võhandu) paiknevate linnade-valdade veemajanduse infrastruktuur vastavusse ELi direktiividega.

Kohustuse mittetäitmine läheb riigile trahvi näol tervikuna kordades kallimaks kui ükskõik millise teise lahenduse leidmine.

ASi Emajõe Veevärk tellitud pakkumiskutsedokument koos eskiisprojektiga kõikide omavalitsuste kohta saab valmis selle aasta novembris ja seejärel kuulutatakse tõenäoliselt 2007. aasta alguses välja ehitushange. Selle lõppemisel selgub parim pakkuja ja ka ehituse lõplik maksumus ning siis saab selgeks, kui palju raha puudu jääb.

Seega on kõige reaalsem ja mõttekam riigi lisatoetuse leidmine. Arvestades, et ehitustsükkel hõlmab mitut aastat, saab puudujääva summa jaotada mitme eelarveperioodi peale, mis võimaldab projekti teostada väiksemate osade kaupa ning sel moel rahatühimikku mõistuspäraselt täita.

Emajõe Veevärk loodi keskkonnaministeeriumi initsiatiivil, et tagada euroliidu rahastatavas Emajõe-Võhandu suurprojektis osalevatele omavalitsustele Ühtekuuluvusfondi maksimaalne toetus. Emajõe Veevärgiga ühines 22 omavalitsust ja projektiga saadava toetuse suurusjärk on 516,6 miljonit krooni. Tegemist on Ühtekuuluvusfondi tagastamatu abiga.

Projekti lõplik eesmärk on viia Emajõe Veevärgiga ühinenud omavalitsuste veemajanduse infrastruktuur vastavusse ELi direktiividega. Seda eelkõige selleks, et tagada kohaliku elanikkonna varustamine nii kvaliteetse joogivee kui ka kanalisatsiooniga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:23

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing