16. november 2006 kell 22:00

Eesti Rahvusmeeskoor toob valgust hingedeaega

Eesti Rahvusmeeskoor toob peadirigent Kaspars Putninši käe all välja hingede aega ülimalt sobivas meeleolus kava "Hing igatseb taevasse".

Kontserdil kõlab väga erinevates stiilides muusika ja sugugi mitte kõik teosed ei põhine vaimulikel tekstidel, kuid hinge igatsust kõrgusesse tõusta on kogu aeg tunda.

Dirigent selgitab, et see "taevas", kuhu hing ihkab, on tegelikult inimese enda sees.

Kava raamivad Georgi Sviridovi kaunis, klassikalises helikeeles ja tänapäeva läti helilooja Andrejs Selickise hiljuti valminud teos - mõlemad loodud kogu kavale nime andnud Sergei Jessenini luuletusele.

Lisaks kõlavad osad viimase suure vene romantiku Sergei Rahmaninovi "Koguöisest jumalateenistusest" ning kaks Aleksandr Arhangelski vaimulikku kooripala.

Kuigi kõik teosed on vene keeles, kuuleb kontserdil ka kodumaist muusikat. Esimest korda kõlab meeskooriversioon Andres Uibo "Antifoonidest", kava raskuspunkt on aga Galina Grigorjeva "Elu öö" esiettekandel.

Dirigent Kaspars Putninš näeb RAMi nüüdisaegse instrumendina, kellele on vaja tänapäevast repertuaari ning on isiklikult hoolt kandnud selle eest, et koor kasvaks spetsiaalselt temale kirjutatud teoste kaudu.

Putninš on tellinud koorile teoseid Toivo Tulevilt, Mirjam Tallylt, aga ka inglise heliloojalt Gavin Bryarsilt.

Galina Grigorjeva uudisteost Innokenti Annenski tekstile peab Putninš haruldaseks teoseks.

"Mulle meeldib tema muusika kvaliteet ja tasakaal, kõlataju, meloodia, eriline poeesiatunnetus. Teksti muusikasse panemine on tal kõrgeimal tasemel," avab ta.

Helilooja ise on öelnud, et lähtus oma teose loomisel eelkõige Annenski poeesia peajoonest - see on sügav inimlikkus.

Kontsert "Hing igatseb taevasse" on ühtlasi märguanne lähenevale advendile ja toob valgust pimedasse aega.

Autor: Kersti Inno

Hetkel kuum