Lemmi Kann • 21. november 2006 kell 22:00

Viru Õlu pääseb hinnatõusust

Maailmaturul on õlle valmistamiseks kasutatava linnase hind tõusnud kõigi aegade rekordtasemele, mis sunnib osa Eesti õlletootjaid uuest aastast õlle hinda tõstma. Nii A. Le Coq, Saku Õlletehas kui ka Pärnu õlletehas nentisid, et hinnatõus järgmise aasta alguses on vältimatu.

ASi Viru Õlu juhatuse esimehe Ott Lichti sõnul ei ole neil vaja hinda tõsta, kuna emafirma sõlmitud pikaajalised lepingud linnase tootjatega asetavad nad konkurentide ees eelisolukorda. "Me oleme suure kontserni üks osa, kellel on pikaajalised lepingud. Oleme teadlikud, et maailmaturul on linnase hinnaga probleeme, kuid meie hinnad aasta alguses kindlasti ei muutu. Tänu emafirmale oleme kaitstud," kinnitas Licht.

Viru Õlle suuraktsionär on alates 1992. aastast Taani õlletehas Harboes Bryggeri.

Licht näeb konkurentide sundolukorra tõttu võimalust suurendada Viru Õlu müüki ning parandada oma positsiooni õlletootjate hulgas. "Ma usun, et hinnatõus annab meile eelise, sest suur osa tarbijatest on ka hinnatundlikud. Ja kui kvaliteedis probleeme ei ole, siis see tuleb meile ainult kasuks. Meil ei ole siin üldse põhjust nutta," oli Licht optimistlik.

A. Le Coq Tartu Õlletehase juht Tarmo Noop oli võimaliku hinnatõusu juba välja arvutanud - eri õllesortide lõikes peaks see jääma 10 protsendi piiridesse.

Pärnu õlletootja ASi Puls Brewery juhatuse esimees Aivo Varem ei olnud täpseid kalkulatsioone veel teinud, kuid pakkus samuti võimalikuks hinnatõusuks 10-15 protsenti.

"Ei ole sellesse veel põhjalikult süveneda jõudnud. Jõulude ajal me kindlasti hinda ei tõsta, aga uuel aastal tuleb seda teha," nentis Varem.

Õlle hinnast moodustab suurima osa linnase hind, see on aga praeguseks sõltuvalt linnasetüübist tõusnud 20-30 protsenti. Noobi sõnul on linnase kallinemise peamiseks põhjuseks erakordselt kehv saak. Mitmed Euroopa tehased ei ole suutnud oma lepinguid täita, kuna linnaseid napib. "Meie kogused on valdavas osas siiski lepingutega kaetud, nii et meil toorainepuudust küll olla ei tohiks," nentis ta.

Lisaks linnase hinna tõusule on õlle kallinemise taga ka gaasi hinna 50protsendine tõus ning tööjõukulude suurenemine.

Varem oli kindel, et õllemüük siiski väheneda ei tohiks. "Kui vaadata kõiki muid hinnatõuse, on rahanumbrid kordades suuremad. Õlle hinna tõus 10-15 protsenti tänasest hinnast tarbimist eriti ei mõjuta."

Hetkel kuum