Markeerimine väldib praaki

Ain Alvela 19. märts 2007, 00:00

Ettevõtetes, kus rakendatakse liinitööd ja valmistoodang koosneb sadadest detailidest, on protsessi kontrolli all hoidmiseks vajalik jälgida iga üksiku pooltoote valmimist. Säärase võimaluse pakub toodangu andmekogumissüsteem.

Tehniliselt näeb andmekogumine välja nõnda, et iga töökoha või töökohtade grupi juures asub lauakalkulaatori suurune arvuti, mille kaudu töötaja sisestab regulaarselt andmed toodete ja oma töö kohta. Andmekogumise iva seisneb koondatud info analüüsimises. Andmetest on näiteks näha, milline töötaja on tegelenud ühe või teise partiiga ja millise seadme töö tekitab rohkem jäätmeid.

Läti vineeritootja Rigas Finieru Rupnica kasutab andmekogumissüsteemi spooni mustri jälgimiseks - vöötkoodiga märgistatakse kõik lõikusele minevad palgid. Spoonilehed laotakse kümnekaupa pakki, viimased varustatakse omakorda markeeringuga. Nii jõuavad pressi alla vaid omavahel sobivad spoonilehed.

Nelja aasta eest markeerimissüsteemi töösse juurutanud ASi Estiko-Plastar juhatuse esimees Ain Tammvere tõdes toona, et ettevõttes ei tea keegi, palju firma tagant varastatakse, sest keegi ei suutnud tooteühikute liikumist jälgida.

Nüüd on Estiko-Plastari tootmisdirektor Raimond Tamm seda meelt, et andmekogumissüsteemi kõige suurem pluss on varasemast lihtsamas aruandluse koostamises. Paranenud on ka tootmise juhtimine.

"Meil on tootmistsehhides sisestamispunktid, kus on andmete sisestamiseks klahvistikuga registraator ja etiketiprinter. Iga tootmistööline, kes masinalt toodangu vastu võtab, sisestab selle kohta andmed," iseloomustab Tamm. "Etiketile kantakse toote kirjeldus, kogus, andmed tootja kohta ja toodangukood. Süsteem peab ise arvestust, mitmenda ühikuga kogupartiist on tegu."

Markeerimissüsteemide müügi ja paigaldamisega tegeleva OÜ Auto ID juhataja Marko Maalt märgib, et markeerimisega kogutud andmete analüüsimisel saab leida tootmises toimivaid seoseid, mille kõrvaldamine võib kas praaki vähendada või tööd efektiivsemaks muuta.

"Iga tooteühik ja selle liikumine saab kontrolli alla võetud. Jälgitav on pooltoote väljumine ühest etapist ja selle jõudmine teise etappi või vahelattu," selgitab Maalt.

Tänu markeerimisele saame jälgida oma toodete liikumist tsehhis.

Meie kogused on suured, teeme päevas 800 pintsakut ja püksipaari. Kui tellimus on vaja kiiresti lattu anda, siis aitab süsteem leida, kus see partii parasjagu asub.

Ka plaan on reaalajas jälgitav. Asi toimib niimoodi, et toode varustatakse kleebisega, millel ka triipkood ja igas jaotuspunktis on töötaja triipkoodilugejaga, kes skaneerib koodi andmed arvutisüsteemi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing