Anu Tali orkester lõpetab hooaja Tüüri pühendusega

Kersti Inno 04. mai 2007, 00:00

Sümfoonia nr 6 on loodud dirigent Anu Tali tellimusel orkestri 10. aastapäevaks. Teos on pühendatud Anu Talile ja orkestrile.

"See, mida näen Erkki partituuris, on ilus," ütleb Anu Tali. "Mulle meeldib ilus vorm, jumaldan hästi rakendatud aega. Meeldib, kuidas Erkki mõtleb ja muusikaliselt ütleb."

Sümfoonia on kirjutatud suurele orkestrikoosseisule. Teose lõpupoole kostub akordisammaste keerisest setu itkudest inspireeritud teema. Pärast esiettekannet sümfoonia plaadistatakse.

Tegemist on erakordse muusikasündmusega Eestis, kuna enamik Tüüri teoseid tulevad esiettekandele väljaspool Eestit.

Erkki-Sven Tüüri looming on alates 90. aastate algusest võitnud rahvusvahelise tunnustuse. Mainekad orkestrid ja interpreedid on tellinud Tüürilt teoseid ning esitanud neid festivalidel ja muusikaüritustel paljudes Euroopa riikides, USAs, Kanadas, Jaapanis ning Austraalias.

Erkki-Sven Tüüri teosel on kaudne side kontserdi avalooga, Tõnu Kõrvitsa teosega "Thule eleegiad", mis kanti esmakordselt ette tänavusel Eesti Vabariigi aastapäeva kontsertaktusel.

Thulest, müstilisest ja saladuslikust Põhjamaast on Tõnu Kõrvits kirjutanud mitu teost, mille ühiseks läbivaks jooneks on Eesti loodus ja inimesed.

Tõnu Kõrvits on neis teostes pöördunud ka ürgseima allika, rahvamuusika poole. Selles teoses on kasutatud setu kandleviise ja Saaremaa vaimulikku rahvaviisi.

Eesti muusikast raamituna kõlab kontserdil 19. sajandi lõpu suurima muusikalise jutuvestja Richard Straussi sümfooniline poeem "Don Quixote", kujutades muusikas kõnekalt ja detailselt Miguel de Cervantese 17. sajandi hakul kirja pandud rüütlilugu. Straussi "Don Quixote" on komponeeritud ajavahemikus 1896-1897 ning kõlas esiettekandes Kölnis 1898. aasta märtsis.

Nii nagu Straussi sümfoonilisi poeeme üldiselt, iseloomustab ka seda teost virtuoossus, julged efektid, värvikas orkestratsioon ja suure pillikoosseisu kasutamine.

Solistid on orkestri kontsertmeister, saksa viiuldaja Ingo de Haas, Moskva tšellovirtuoos Aleksander Knjazev ja Peterburi vioolamängija Andrei Dogadin.

Põhjamaade Sümfooniaorkester ühendab erinevatest rahvustest muusikuid.

Paljud mängijad on tuntud solistide ja orkestrantidena maailma mainekatel kontserdilavadel, sh Covent Gardenis, Peterburi Filharmoonias ja Frankfurdi ooperis.

Neid omanäolisi isiksusi seob ühise nimetaja alla soov leida muusikaelus omanäoline uus kvaliteet.

Observer Music Magazine on öelnud: "Põhjamaade Sümfooniaorkestrist õhkub energiat, mis on tavaliselt bändiliikmetel, kes armastavad koos aega veeta."

"Rõõm on tõdeda, et muusikaline sõprus ei eksisteeri ainult Mozarti ajas või õukondlikus kultuuris, vaid on võimalik ka meie vahel täna," ütleb dirigent Anu Tali.

Tali usub, et maailm on sel hetkel parem, kui kõlab vastastikuse lugupidamise ja armastuse õhkkonnas tehtav muusika.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:46
Otsi:

Ava täpsem otsing