Spekulante asendavad pikaajalised investorid

Enn Tosso 14. mai 2007, 00:00

Paljud eelistavad otse kinnisvarasse investeerimise asemel soetada eri kinnisvarafondide osakuid.

Uus Maa Kinnisvarakonsultantide tegevdirektor Andres Hall rõhutab, et investeerimisel kehtib ikka ja alati reegel, et suurim kasvupotentsiaal peitub potentsiaalses defitsiidis.

Tänasel Eesti kinnisvaraturul on olukord paraku selline, et müüjate ootused on ülikõrged ning heade objektide müüjate omad veel kõrgemad. "Ajad, kus iga mees võis kinnisvara ostmise ning hinnatõusu ootamisega teenida kergelt arvestatava summa raha, on tänaseks möödas," lausub ta. Selleks, et kinnisvarainvesteeringud osutuksid ka edaspidi kasumlikeks on vaja järjest enam pöörata tähelepanu objektide analüüsile ning valikule.

Ta möönab, et kvaliteetsemat analüüsi suudavad läbi viia kogenud spetsialistid, mistõttu muutub järjest kohasemaks ise investeerimise asemel fondidesse raha paigutamine.

Eesti kinnisvaraturgu üldiselt vaadates ootab Hall suurimat hinnatõusu väiksemate linnade maade sektoris.

1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahter soovib samuti vaadata, kus võib olla potentsiaalne defitsiit.

Vahter ise näeb seda eelkõige vanalinnas, mere läheduses või looduskaunis asukohas. Ilmselt ei üllata see valik kedagi: nimetatud sektorites on hinnad mõnevõrra kõrgemad. Seetõttu soovitab ta sellise kinnisvara omanikel hoida ja mitte müüa. Lisaks on investeerimise nišitooted Vahteri hinnangul mõisahooned.

Tuleb arvestada, et mõisad on sageli väga halvas seisukorras ja nende ostuhind moodustab tühise osa hilisematest investeeringutest. "Seetõttu sobivad need eelkõige rahakatele investoritele," märgib Vahter.

Kinnisvara puhul pooldaksin pigem kinnisvarafonde kui korterit Tallinna kesklinnas. Põhjuseid on mitu - puudub ühe objekti risk, investeering on ära jaotatud suure regiooni peale (nt Ida-Euroopa kinnisvarafond), lisaks on fond oluliselt likviidsem.

Kui tekib vajadus müüa, siis keskmiselt kolme päeva jooksul on raha teie kontol, samas kui üritate korterit müüa, on tegemist mitmekuulise protsessiga, kui just ei taha kiirmüügi peale minna, mis ei ole rahaliselt kasulik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing