TeliaSonera vahetab tegevjuhi välja

Tõnis Arnover 13. juuni 2007, 00:00

Pärast Igeli lahkumist täidab ajutiselt tegevjuhi kohuseid senine TeliaSonera finants- ja majandusdirektor Kim Ignatius.

Anders Igel on edukalt lõpule viinud Telia AB ja Sonera Oy ühendamise ning taganud viimastel aastatel väga head ühisfirma majandustulemused. Kuid nüüd on TeliaSonera asumas uude arenguetappi ja kujundab uut strateegiat, mistõttu vajab teist juhtimisstiili, ütles TeliaSonera nõukogu esimees Tom von Weymarn.

Nagu terve telekommunikatsioonisektorgi, seisab TeliaSonera silmitsi uute võimaluste ja väljakutsetega. Põhirõhk peab olema kasvul ja struktuuri pideval täiustamisel, mida nõuab üleminek tavatelefonidelt mobiiltelefonidele ja internetiteenustele. TeliaSonera väärtuse kasv on suuresti seotud firma positsiooniga Euraasias, sealhulgas Venemaal ja Türgis.

Rootsi telekomianalüütik Andres Elgemyr nimetas TeliaSonera juhi väljavahetamise uudist positiivseks. Tema sõnul on Igeli taotluseks olnud eelkõige kulude kärpimine. Kuid telekomiturg on muutumas ja TeliaSoneralt oodatakse palju aktiivsemat laienemist. Analüütiku arvates aitab Igeli lahkumine lahendada ka TeliaSonera pikka aega ummikus olnud ärisuhted Türgis ja Venemaal.

Kulude kokkuhoiu kõrval on TeliaSonera jaganud aktsionäridele priskeid dividende. Tänavu aprillis toimunud TeliaSonera aktsionäride koosolekul otsustati maksta dividendideks 47,3 miljardit Eesti krooni, mis on suurim summa Rootsi firmaajaloos. Hästi teenis ka Anders Igel ise, kelle eelmise aasta boonused kasvasid 84% ja aastasissetulek oli 16 miljonit Eesti krooni, millele lisandusid suured sotsiaalmaksed pensionifondi.

TeliaSoneral on pikaajaline tüli Mihhail Fridmaniga Türgi mobiiltelefonifirma Turkcell pärast, mida Igel pole suutnud lahendada.

TeliaSonerale kuulub 37 protsenti Turkcelli aktsiaid ja ta on soovinud osta teisele osanikule Cucurovale kuuluvad 13 protsenti. Kuid too keeldus ja müüs need hoopis Vene oligarhi Mihhail Fridmani kontrollitavale Altimole. Seesama Altimo on koos TeliaSoneraga osanik ka Vene operaatorfirmas Megafon, mida mõlemad püüavad oma kontrolli alla saada.

Nüüd on Mihhail Fridman pakkunud TeliaSonerale tehingut - ta on valmis vahetama Altimo osalused Turkcellis ja Megafonis TeliaSonera aktsiate vastu. See annaks oligarhile TeliaSoneras 10protsendilise osaluse ja koha nõukogus.

Rootsi valitsus, kes soovib riigi osalust TeliaSoneras vähendada, on lubanud asja kaaluda.

Samaaegselt aktsiamüügiga tahab Rootsi valitsus jagada TeliaSonera kaheks firmaks - võrgufirmaks ja selles võrgus teenuseid müüvaks firmaks. Praegu on olemas konkurentsivastuolu. Ühelt poolt pakub TeliaSonera lairibateenuseid talle kuuluvas võrgus ja samal ajal üürib seda võrku välja teisele lairibateenuste müüjatele.

Vastavad ettepanekud tehakse valitsusele selle nädala lõpuks. Kõik ministrid firma tükeldamist ei poolda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing