Ehitaja tegevusluba kontrolli registrist

Mai Kell 12. september 2007, 00:00

Selle aasta septembri seisuga on majandustegevuse registris (MTR) registreeritud üle 5000 aktiivse ehituse valdkonnas tegutseva ettevõtja, kellest valdav osa on end ehitamise tegevusalal registreerinud just üldehituse täpsustusega.

Alates eelmise aasta oktoobrist on ka ehitusfirmad kohustatud registreerima tegevusala täpse liigituse. Liigituse määrab vastutava spetsialisti pädevus, st kõrgharidusega omandatud eriala või kutsetunnistusega saadud kvalifikatsioon.

Ettevõtja jaoks tähendab see lisatööd, sest tuleb taotleda registreeringuandmete muutmist, tarbija jaoks suureneb samal ajal kindlustunne, et firmas tegutseb asjatundja.

Näiteks, kui ventilatsioonitööde teenust pakkuval ettevõtjal on vastutav spetsialist ainult vee- ja kanalisatsioonitööde tegemiseks, siis firma ventilatsioonitöid sisuliselt teha ei tohiks.

"Kõige rohkem uusi taotlusi ehituse valdkonnas tegutsemiseks esitatakse aprillist maini, siis algab ehituse kõrghooaeg," sõnab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi registritalituse juhataja Anne Raadla.

2007. aastal on siiani registreeritud üle 800 uue ehitusettevõtja, samas kui 2006. aasta samal perioodil registreeriti üle 1300 firma. Kõik ettevõtjad peavad iga aasta 15. aprilliks oma andmeid registris kontrollima ja kinnitama, sellega on tagatud ka registri ajakohasus. Firmad, kes oma andmeid ei kontrolli, kustutakse registrist 1. novembril. "Eelmisel aastal kustutati registrist 359 ehitusfirmat. Praegu on ligemale 600 ehitusettevõtja registreering veel kinnitamata," lausus Raadla.

Tänavu viie kuuga, aprillist augustini, registreeriti 524 uut ehitusalal tegutsevat ettevõtjat, kusjuures sama näitaja oli eelmisel aastal 640. Aastate lõikes ehituse valdkonna ettevõtjate arv registris on kasvanud pidevalt, kuid käeoleva aasta statistika põhjal võib järeldada selle tendentsi vähenemist.

2003. aasta 1. jaanuarini väljastas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ehitusvaldkonna tegevuslubasid ehk litsentse, mis siis asendati elektroonilise registriga (RETTER), mis alates 15. aprillil 2004 nimetati ümber majandustegevuse registriks (MTR). MTRi üks eesmärke on tegutsevate ehitusfirmade üle avalikkusele kättesaadaval viisil arvestuse pidamine ja järelevalve kohta andmete avaldamine.

MTR on avalik ja kõigile kättesaadav majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi veebilehe. Lehekülje aadress on www.mkm.ee/mtr.

Ettevõtja registreerimise kohustus tuleneb 15. aprillil 2004. aastal jõustunud majandustegevuse registri seadusest ja esimesel jaanuaril 2003. aastal jõustunud ehitusseadusest. Samalt leheküljelt leiab valdkonniti registreerimistaotlused, juhised ning vajalikud kontaktandmed.

Vormikohane registreerimistaotlus tuleb ehitusettevõttel esitada majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile. Registri andmed on abiks töö tellijale - kui ehitusfirmat registrist ei leia, pole seda sisuliselt olemas ning ei saa teda ka usaldada.

MTR annab tellijale kindlustunde, et firma on registreeritud ja annab mõningase garantii lõpptulemuse osas. Ehitusvaldkonna probleemidest puudutab meid aga vastutavate spetsialistidega seonduv. Neid napib ja ka MTR ei soosi, et inimene töötaks korraga mitmekümnes firmas: spetsialistid soovivad töölt lahkuda, aga ei saavuta firmaga kokkulepet. Sel juhul teeme ettevõttele märgukirja ja lõpuks ettekirjutuse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing