Mariliis Pinn • 12. november 2007 kell 11:13

Eesti Pank: hirm krooni kursi muutmise ees on asjatu

Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna juhataja Ülo Kaasik ütles, et Eesti kroonid on kaetud välisreservidega ning hirm kursi muutuse ees on asjatu.

„Eesti kroonid on kaetud välisreservidega ning hirm kursi muutuse ees on asjata. Eesti krooni fikseeritud kurss on kogu taasiseseisvumise aja jooksul olnud Eesti oluliseks ja peamiseks eduteguriks. Meil puudub igasugune vajadus senise poliitika muutmiseks. Lisaks sellele on kursi muutmine praktiliselt võimatu, nõuab eraldi parlamendi otsust, samuti oleks see majanduspoliitiliselt täiesti mõttetu," kommenteeris Kaasik.

"Kuigi Eesti krooni tulevikutehingute hinnad on täna mõnevõrra tõusnud, on krooni turg rahulik ja märkimisväärseid spekulatiivseid rahavooge ei ole. Tasub meenutada, et Eesti krooni 15 aastase ajaloo jooksul on olnud ka märksa kõrgemaid hinnatasemeid. Taoline ebakindlus kipub tekkima just majandustsükli aeglustumisfaasis. Sellistel puhkudel tundub aga sageli, et tehingu tegijad pole valuutakomitee süsteemist aru saanud, kuivõrd Eesti Pank emiteerib ainult nii palju kroone, kui tal on välisreserve, tagades seeläbi kursi püsimise. Sellest järeldub, et tavakujul valuutaspekulatsioone keskpanga vastu teostada ei saagi,“ lisas Kaasik.

Hetkel kuum