29. november 2007 kell 22:00

Arco Vara näitas ilunumbreid

"Tulude poole pealt näidati võrreldes eelmise aasta sama perioodiga paremat tulemust, millele aitas kaasa pigem mittepõhitegevusest tingitud tulu - tütarettevõtete müük, finantstulu," nentis LHV analüütik Henri Adams ja nimetas Arco tulemusi hetke majanduspilti arvestades suhteliselt korralikeks.

Ka Tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik pidas Arco majandustulemusi korralikeks, kuid soovitas pilti laiemalt ja võimalikke perspektiive pikema perioodi jooksul vaadata. "Arco puhul pole suurt mõtet mõõta, kui palju kasum või käive kasvas võrreldes eelmise kvartali või eelmise aasta sama perioodiga, sest väga palju sõltub sellest, millal nad parasjagu mingeid suuremaid projekte realiseerivad või osalusi müüvad," kõneles Lepik.

Adams tõi välja asjaolu, et kasuminumbrisse on sisse arvestatud traditsiooniline tulu kinnisvarainvesteeringute ümberhindlusest, täpsemalt 17,4 miljonit. Arvestatavat lisa on andnud ka tulud tütarettevõtete müügist ning finantstulu. "Siiski tekib siinkohal küsimus, kas võime oodata ka kinnisvarainvesteeringute allahindamist? Kui jah, siis paar järgnevat kvartalit võivad selle poolest päris huvitavateks kujuneda," rõhutas Adams.

Lepik viitas, et ka varasemalt on põhitegevusega mitteseotud numbrid lõpptulemusi kergitanud. "Arco Vara puhul varemgi kõneainet pakkunud kinnisvarainvesteeringute ümberhindlustest kolmandas kvartalis "teenitud tulu" moodustab maksueelsest kasumist 41% ehk peaaegu pool," oli Lepik isegi üllatunud. Ka tema tõdes, et praegusi arenguid kinnisvaraturul jälgides on varade kallimaks ümberhindamine üsna küsitav, väga konservatiivselt lähenedes tuleks tema arvates ehk teises suunas minna.

Eesti ja Läti kinnisvaraturg on Adamsi hinnangul lühemas perspektiivis suhteliselt kurvas seisus, mida on ka Arco Vara ise tunnistanud. Nimelt nõuab valminud projektide müük esialgu planeeritust märgatavalt rohkem aega ning ka hinnatase ei ole kindlasti see, milleks alanud aasta lootust andis, rääkis Adams. "Seetõttu on oluline liikuda just uutele turgudele, mida Arco ka teeb. Kuid kinnisvarasektoris võtab selline asi aega ning projekti alustamisest kasumi realiseerimiseni jõudmine võib võtta aastaid," oli Adams Arco laienemistegevuse suhtes ettevaatlik.

Adamsi sõnul on Arco suurimatest projektidest 96% kinnisvara investeeringud ja Leedus vaid üks projekt, kus kolmanda kvartali raporti kohaselt ei ole veel ehitama hakatud. Adams möönab, et Leedu majandus paistab hetkel Balti riikidest stabiilseim, ent siiski ei julgeks ta oodata sealse majanduse märgatavalt erinevat kulgu Eesti või Läti omast.

"Seega rohkem potentsiaali tundub siiski olevat Balti riikidest väljas. Paraku on Baltikumist väljapoole jääv tegevus hetkel alles sisuliselt lapsekingades ning seega vähemalt lühiperspektiivis ei näe me võimalust, et sealsed tulud suudaksid täielikult kompenseerida kasvavaid probleeme Balti riikides, tunnistas Adams, millega laias laastus nõustus ka Lepik.

Lepiku hinnangul on 2008 ja 2009 kujunemas Arco Vara jaoks keerulisteks aastateks, ka Bulgaaria turu suhtesa on ta ettevaatlikult meelestatud. Arco selge plussina tõi Lepik välja õigeaegselt tehtud IPO, millega nad said endale likviidseid vahendeid ja mis on raskematel aegadel kindlasti suureks abiks. "Kokkuvõtvalt - kuigi Arco aktsia on tublisti langenud, pole meie meelest veel põhi käes."

Jäime tulemusega rahule, arvestades Balti turgude keerulist seisu. Kolmanda kvartali ärikasumis kajastuvad põhiliselt Kolde korterite müük, Ulmana Gatve müük ja ümberhindlused.

Negatiivseks tuleb lugeda teenindusdivisjoni käibe langust 15,6% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, mis peegeldab turuolukorda Eestis ja Lätis.

Samas ehitusdivisjon on olnud väga edukas, arvestades 9,9 miljonit kroonist ärikasumit, mis oli 22,9 miljonit parem, kui eelmine aasta sama periood. Arendusdivisjoni osas jätkame kindlalt Kolde korterite müügiga ja suuremate planeeringute saamise protsessiga. Tivoli, Laeva ja Ahtri planeeringud (Admiraliteedi basseini äär ja Kadriorg) on kõik edasi liikunud.

Arco enda elamuehitusperspektiivi mõjutab kõige rohkem turuolukord kahe kuni kolme aasta pärast. Tõenäosus, et kõige hiljemalt selleks ajaks normaalne turuseis taastub, on meie hinnangul väga suur. Kogu Arco tulemus sõltub järjest enam geograafiliselt hajutatud kinnisvaraportfellist, erinevatest kinnisvaraliikidest ja majandustsüklitest erinevatel turgudel.

Bulgaaria kahe elamuprojektidega oleme olnud siiani väga edukad.

Autor: Virge Lahe

Hetkel kuum