ÄP fototoimetus • 6. detsember 2007 kell 22:00

Kolm nippi aktsia hinna tõstmiseks

Ikka on meeldiv, kui su rikkus kasvab. Börsifirmade aktsionäride rikkus sõltub suuresti aktsia hinnast. Kuidas aga aktsia hinda tõsta?

Äripäeva hinnangul on selleks kolm lihtsat nippi: tuleb tõsta nõudlust, vähendada pakkumist ja sellest kõigest inimestele teada anda. Tihti on olulisim just viimane. Lihtne on see siiski vaid paberil, sest ennekõike tuleb muuta enda suhtumist, mis pole aga kellelegi kerge.

Eile valiti teistkordsel konkursil "Baltic Market Award 2007" Baltimaade parim börsifirma. Nagu spordis ja valimistel ikka, on osavõtt tähtsam kui võit. Kõige kasulikum on teada mitte võitjaid, vaid mille alusel nad välja valiti. Sellest saab ka ise järeldusi teha, mis on tehtud hästi ja mida veel hästi teha võiks.

Kellele üllatav, kellele mitte, ent parima valimisel ei arvestata ettevõtete turukapitalisatsiooni, käibe ega kasumiga. Kõigil börsil noteeritud firmadel on võrdsed võimalused, õnn on ettevõtja enda kätes. Põhimõtteliselt võiks parim börsiettevõte olla pea pankrotieelses seisundiski, sest hinnatakse hoopis muud. Kui rakendada sama mudelit missivalimistel, antaks auhinnalised kohad kätte parima jutu, säravaima naeratuse ja pisimate bikiinide omanikele.

Ehkki hindamise formaliseerimiseks ja objektiivsuse tagamiseks rakendatakse keerulisi mudeleid ning trobikond Riias asuva Stockholmi Majanduskooli üliõpilasi analüüsis sadakonda parameetrit, koonduvad avalikustatud teabe põhjal saadavad numbrid paari lihtsa väärtuse alla: avatus, selgus, informatiivsus. Kuidas Eesti börsifirmadel nendega on?

Mõnes mõttes on siiani üsna selge, millised ettevõtted püsivad konkurentsis ja millised mitte. Eesti Telekom ja muidugi Baltika esinevad tuntud hääduses, müstilisse uttu mähkujad aga pjedestaalile ei mahu. Üldiselt muutub seis siiski iga aastaga paremaks.

Tõsi, esineb ka tagasilööke. Kui börsiettevõtte juht poriseb nagu talveunest äratatud mesikäpp, et ajakirjanduse norimise tõttu avaldab firma edaspidi ainult positiivseid tulemusi, kõlab see kaunikesti lapsikult. Ent vaevalt ütlejadki selliseid asju tõsiselt võtavad. Kui nõelatorked paranevad, läheb meel mahedamaks ning investoritega suhtlemisest saab meeldiv harjumus.

Nagu eelmisel aastal, kuulutati ka tänavu Balti parimate investorsuhetega börsiettevõtteks Leedu telekom TEO LT. Toona lausus Tallinna börsi juht Kaidi Oone: "Mis see börsifirma muu väärtus on kui avatus ja läbipaistvus." Seepärast leiab Äripäev, et konkursist tõuseb tulu kõigile turuosalistele. Kes esinumbriks ei pääse, õpib konkurentidelt. Ning kindlasti mõjutab keskkond ka uute börsiletulijate käitumist. Võidavad kõik.

Autor: ÄP

Hetkel kuum