Kasvavad palgad tõstsid ehituskulusid 13 protsenti

Kaisa Tahlfeld 22. jaanuar 2008, 00:00

"Statistikaametil on numbrites suur ajaline viivitus," märkis SRV Ehituse tegevjuht Margus Mändmets.

"Kui vaadata, mis toimub turul, ning rääkida teiste turuosalistega, siis tegelikult on hinnad langenud. Võiksin öelda, et 10% on hinnad langenud," ütles ta.

Palga mõttes on ehitajate hiilgeajad läbi, kinnitas SRV Ehituse juht. "Ehitussfääris toimub liikumine mujale, osa läheb kaevuriks, nagu te ka ise olete kirjutanud. Ehitussektor oli tahes-tahtmata enne ülepaisutatud, nii hindade kui ka selle osakaalu osas SKPst,"märkis Mändmets.

Mändmetsa sõnul on palgad iseenesest jäigad, kas palkad hakkavad langema, seda ei tea veel. "Kuid kindlasti suureneb konkurents, sest nõudlus on vähenenud. Mingi korrektsioon on kindlasti veel võimalik," märkis mees ning lisas, et sel aastal muutuvad hinnad mõistlikumaks.

SRV Ehitus ootab, et see aasta sarnaneb eelmisega. "Meil on paar-kolm lepingut olemas, millega tagame stabiilsuse, mullusega võrreldes suuri kukkumisi ei tule," ütles Mändmets.

"Meie turul palgakasvu enam ei näe - statistika kajastab reaalsust alati väikese viivitusega," nentis Koger & Partnerite juhataja Andres Pärloja.

Koger & Partnerid ehitustöölisi palgal ei hoia. "Ehituse projekti- ja objektijuhtide palgad jäävad ilmselt 2007. aasta tasemele. Turg peab valmis olema elamuehitusmahtude oluliseks vähenemiseks. Palju suuri projekte on külmutatud ja uusi ei alustata. Oma käibe- ja kasumieesmärkide saavutamiseks peavad ehitusettevõtted leidma lisavõimalusi lisaks üldehitusele ka teistest ehitussektori valdkondadest," kommenteeris Pärloja.

Tema sõnul kahaneb ehitusaktiivsus sellel aastal elamuehituses veelgi. "Ehitusturu aktiivsus tervikuna sõltub sellest, kui palju suudavad teised turu valdkonnad - teed, keskkond, sadamad jne - elamuehitusmahtude langust kompenseerida," lisas ta.

Skanska EMV ehitusdirektori Tarmo Lige sõnul on nende ettevõttel elu aasta lõpuni muretu. "Meil on aasta lõpuni "piletid välja müüdud": nii palju suuri projekte on sees. See aasta tuleb rahulikum. Kvaliteet paraneb, sest nüüd on valida, kellega tööd teha," lausus Lige.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing