Salakütid suunavad elevantide evolutsiooni

22. jaanuar 2008, 14:58

Teadlaste sõnul on elevantide võhad
muutunud viimase paari sajandi jooksul olulisemalt väiksemaks. Selle põhjuseks
on salakütid, kes tapavad eelkõige suuremate võhkadega isasloomi, suunates sel
kombel evolutsiooni.

Aafrika elevantide võhad on 19. sajandist alates jäänud kaks korda väiksemaks. Sarnast efekti on täheldatud ka India elevantide puhul, kirjutas The Daily Telegraph.

Tavaliselt võtavad evolutsioonilised muutused aega tuhandeid aastaid, kuid antud juhul on salaküttide sihipärane tegevus seda mõjutanud niivõrd oluliselt, et märgatavad muutused ilmnevad kõigest 150 aastaga.

Oxfordi ülikooli zooloogid selgitavad, et suurte võhkadega isasloomade küttimine on andnud väiksemate võhkadega isasloomadele paremad võimalused paaritumiseks ning seega ka elevantide genofondi mõjutamiseks.

„Isaelevandid kasutavad võhku omavahelises võitluses. Suuremate võhkade omanikul on eelis ning seega ka paremad võimalused paaritumiseks ning geenide edasiandmiseks, kuid salaküttide tõttu on see eelis nüüd kadunud,” ütles Ian Douglas Hamilton ühingust Päästke elevandid (Save the Elephants).

1970. aastail elas Aafrikas ligikaudu 1,2 miljonit elevanti. Väärtusliku elevandiluu saamise eesmärgil on neid aga rohkelt kütitud, mistõttu on tänaseks mustale mandrile alles jäänud napilt pool miljonit elevanti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2008, 14:57
Otsi:

Ava täpsem otsing