Enesetapuvalk: uus lootus nahavähi ravis

11. veebruar 2008, 14:31

Mis hoiab ära selle, et healoomulisest
sünnimärgist ei arene välja pahaloomuline nahavähk? Teadlased arvavad, et
on leidnud lahenduse, selleks on vähivastane valk, mis uinutab rakud
unelaadsesse ooteseisundisse või sunnib neid sooritama enesetapu, kui rakud on
muutunud vähiks.

Lisaks sellele, et selle valgu abil on võimalik mõista, kuidas melanoomid tekivad, on olemas võimalus, et selle valgu abil õnnestub leida uusi ravimeid agressiivse nahavähivormi vastu, kirjutas The Guardian.

Melanoom on vähkidest üks kõige tapvamaid. Seda põhjustab pigmenti tootvate rakkude, melanotsüütide kontrollimatu kasv. Kasvaja areneb väga kiiresti, eriti noorte inimeste puhul. Vähi põhjuseks on tihti päiksevõtmisega liialdamine.

Ligi 70 protsenti melanoomidest on põhjustanud geen BRAF mutatsioon. Sama mutatsioon mängib olulist rolli veel näiteks ka soole-, munasarja- ja kopsuvähi puhul. Kuid seda mutatsiooni leidub ka healoomulistes sünnimärkides. Seni polnud teadlased suutnud jälile saada, miks ühel juhul areneb melanotsüütidest healoomuline sünnimärk, teisel aga pahaloomuline nahavähk.

Michael Green Massachusettsi ülikooli arstiteaduskonnast on oma viimases uuringus jõudnud lahenduseni. Selgub, et valk nimega IGFBP7 aitab melanotsüütidel jõuda otsusele, milleks areneda. Valk ajendab melanotsüüte suikuma ebaaktiivsesse faasi või end tapma, kui ilmnevad esimesed vähile iseloomulikud tunnused. Uuringu tulemusi tutvustav artikkel ilmus ajakirja Cell viimases numbris.

„See on looduslik viis, kuidas rakud üritavad vähki vältida,” ütles Green. „Vähkkasvaja moodustumisel valgu eritumine katkeb. Kuid kuivõrd seda valku toodetakse, siis võib seda ära kasutada ka ravis.”

Neis melanotsüütides, millest oli arenenud melanoom, leiti seda valku väga väikestes kogustes. Green katsetas hiirtel, süstides neile sedasama valku ning ilmnes, et see surus vähikasvaja arengu maha.

„Perspektiiv arendada siit välja nahavähi ravim, tundub väga ahvatlev,” lisas Green.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. February 2008, 14:31
Otsi:

Ava täpsem otsing