Analüütikud ootavad veel väiksemat kasvunumbrit

Kaisa Tahlfeld 14. veebruar 2008, 00:00

Nordea Panga analüütiku Andi Binsoli sõnul oli 4,5% majanduskasv mõnevõrra suurem, kui nad ootasid. "Aasta lõpu majanduskasvu aeglustumine oli Nordea prognoosis ette näha. Kogu 2007. aasta tulemus peaks jääma 7 protsendi lähedale," kommenteeris Binsol.

"Majanduskasv langeb tõenäoliselt 2008. aasta esimestes kvartalites allapoole eelmise aasta viimase kvartali tulemust. Nordea kogu aasta majanduskasvu prognoos on 4 protsenti, seega ootame veel mõningast kasvu aeglustumist," lisas analüütik.

SEB Enskilda Equitiesi ökonomisti Hardo Pajula sõnul on läänemaailma pikaaegse majanduskasvu taustal ka 4protsendiline kasv muljetavaldav.

"Ootasin kasvunumbrit vahemikust 3-5 protsenti, nii et avaldatu langes ülemise piiri lähedale," kommenteeris Pajula. Tema sõnul jääb tänavu aasta keskmine majanduskasv 4,5 protsendist allapoole.

"7protsendilist majanduskasvu ei tohiks käsitleda põhiseadusliku õigusena ja kahekohaline majanduskasv kuulub üldjuhul ikkagi erandlike loodusnähtuste valdkonda," märkis Pajula.

SEB Eesti Ühispanga analüütiku Ruta Eieri sõnul on majanduskasvu kokkutõmbumise peasüüdlaseks pidurdunud sisenõudlus.

Ettevõtete kindlustunde indikaatorid erinevate sektorite kohta olid Eieri sõnul möödunud aasta lõpus kõik väga üksmeelses pikas sirgjoonelises languses. On raske näha tegureid, mis toetaks ekspordi tugevat kasvu, kommenteeris ta.

Peamiste ekspordipartnerite majanduskasv on samuti aeglustumas ning euro kurss tugevneb jätkuvalt. Eier märkis, et siiski on igal halval ka oma hea külg, ja nimetas positiivse poole pealt asjaolu, et pidurdunud sisenõudlus hakkab pidurdama ka inflatsiooni.

Baltika juhi Meelis Milderi sõnul on majanduskasvu aeglustumises tõenäoliselt põhi käes: pärast selle aasta teist kvartalit võiksid numbrid taas tõusta.

"Kui jätkuvalt nutame ja halame, et kõik läheb halvemaks ja kuulame välismaiste analüütikute "tarkusi", et kõik on halb ja läheb veel halvemaks, võibki juhtuda nii, et aeglustumine jätkub," kommenteeris Milder viimase kaheksa aasta aeglaseimat majanduskasvu. "Usun pigem kodumaiseid analüütikuid, tõenäoliselt on põhi käes ja sellest allapoole pole põhjust minna," lisas Milder.

"Edasine sõltub juba majandussubjektide käitumisest. Kui valdab pessimism, siis võib see kasv edaspidi olla väiksem. Kui tundub, et pessimismil on põhjust üleminekuks, siis ma usun, et majanduskasv ka stabiliseerub," märkis Milder.

A-Selveri juhi Ain Taube sõnul võib majanduslanguse põhi saabuda selle aasta esimese poolaasta sees. "Ma ei julge öelda, et põhi käes on, kuid ma ei usu ka, et oluline langus jätkub. Võib-olla see põhi saabub esimese poolaasta sees," ütles Taube.

Mida toob see aasta? "Ma arvan, et vähenemiseni asi siiski välja ei jõua, võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Pigem tuleb leppida tavapärasest väiksema kasvuga," lisas Taube. "Kindlasti tuleb varasemast rohkem pöörata tähelepanu efektiivsuse kasvatamisele. Lisaks sellele, et käibe väheneb, kasvavadsamal ajal ka kulud. See pole ettevõtjate jaoks lihtne," lausus Taube.

Arco Vara juhatuse esimehe Aare Tammemäe sõnul tuleb see aasta raske, kuid nii mõnigi äriprojekt võib elustuda. "Küsimus on selles, kas põhi on käes praegu või sellel aastal. Siin on tegemist nagu suure autoga: kui hakkad rooli keerama ja pidurdama, läheb enne kilomeetreid, et auto lõpuks peatatud või pööratud saaks," võrdles Tammemäe.

"Ma pole nii suur optimist, et öelda, et nüüd on põhi käes," kommenteeris Tammemäe. "Pigem tahan öelda, et see aasta tuleb raske, kuid numbrid ei tõuse, ei hüppa ega lange oluliselt võrreldes selle kvartaliga."

Tema sõnul on läbi aeg, kui kõik oli kallis ja oli raske ehitada. "Ühel hetkel on varad odavamad ja teatud äriplaanid muutuvad taas huvitavaks."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing