Tugev vihm paneb mäed kiirelt kasvama

11. juuli 2008, 11:11

Teadlased avastasid Colombias Andide
mäeahelikku uurides, et mida tugevamalt vihm mäekülgi kastab, seda kiiremini
tõusevad nad kõrgemale.

Avastusel pole muidugi mingit sarnasust vihma ja taimede kasvu seostega. Mäed lihtsalt tõusevad kiiremini kõrgemale, sest vihm murendab nende tippe ja vesi kannab kiiremini minema, kirjutas ABC Science.

Teadlaste sõnul on Colombia Ida-Kordiljeeride mäeahelik kasvanud ülejäänud Andidest viimaste miljonite aastate jooksul oluliselt kiiremini, millest annavad tunnistust näiteks üle kahe kilomeetri kõrgemal olevad aluskorra kivimid.

Aluskord on kõvadest kivimeist väga vanade mäetekkeprotsesside käigus konsolideerunud ja nüüdseks maha kulutatud mandrite tuum. Eestis paikneb aluskord mitmesaja meetri sügavuses, kuid näiteks suuremal osal Skandinaaviast paljandub maapinnal.

Colombia Ida-Kordiljeeride mäeahelikule langeb aasta jooksul umbes seitse meetrit vihma, mis on üle kümne korra rohkem kui Eestis. Sarnased näited kiirelt kasvavatest ning vihmastest mäeahelikest on ka suur osa Himaalajast ning Uus-Meremaa lõunasaare Alpid. Uurimus avaldati ajakirjas Bulletin of the Geological Society of America.

Kiire kasv aga ei tähenda, et see osa Andidest oleks ülejäänust kõrgem. Mäestik tõuseb küll kiirelt kõrgemale, kuid kulutatakse sama kiirelt maha. Tegelikult ongi kulutus kerkimise põhjustajaks. Seda nähtust nimetatakse isostaatiliseks korrektsiooniks. Kui maakoore mass väheneb, taastab selle all olev astenosfäär aeglaselt oma kuju ning surub maakoort ülespoole. Samal põhjusel kerkib siiani ka Eesti maapind, mis vabanes pisut enam kui 10 000 aasta eest mandrijää koormast.

„Kliima ja tektoonika omavaheline seos on olnud elava arutluse objektiks juba 15 aasta jooksul, kuid siiani ei ole selle mehhanismi toimimise kohta saadud kindlaid tõendeid,“ ütles professor Peter Koons Maine’i ülikoolist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. July 2008, 13:21
Otsi:

Ava täpsem otsing