Elagu intellektuaalne omand!

Ardo Reinsalu 11. september 2008, 00:00

Kinnisvaraturg pole küll surnud, vaid normaliseerub. Betooni paigutatud poolemiljardistest projektidest on üha raskem kiiret kasumit oodata. See tähendab, et heal majanduslikul järjel inimesed - investorid - peavad otsima inflatsioonihirmus teisi võimalusi oma raha paigutamiseks. Kuna ka aktsiaturgudel pole kõige lõbusam, tuleks õppida edumeelsematelt riikidelt ja investeerida ettevõtetesse, mille intellektuaalne omand tagab pikaajalise arengu ja lisaväärtuse tõusu.

Üldine arusaam kinnisvarainvesteeringutest on siiani olnud "lihtne" - ostad mereäärse tüki maad, ootad paar aastat ja müüd mitmekordse kasuga maha. Tehnoloogiaettevõtetega tuleb rohkem vaeva näha. Ent kui maatükke ei õnnestu enam müüa, peaksid investorid otsima üles ettevõtted, kellel on mingi lisaväärtus välja pakkuda. Eestis pole puudust tublidest tegijatest, kes saavad palka välisfirmadelt või töötavad piiri taga. Neil on potentsiaali asutada ettevõtteid, mille tegevusest tekib pikaajalise väärtusega intellektuaalne omand. Põhiliselt takistab neid rahanappus - puudujääk, mille investorid võiksid lahendada.

Üks kinnisvaraprojektide eeliseid on nende suurus. Mis viga on paigutada sinna 200 miljonit ja lasta rahahunnikul tootlust koguda! Kulukam on investeerida väiksematesse projektidesse, kus püsikulu iga investeeringu kohta on pea sama, aga käive oluliselt väiksem. Samas soovitatakse jagada oma munad mitme korvi vahel - kui üks üle kuumeneb, on teistes korvides ikkagi tibusid oodata. Ka on teadmistepõhise väikeinvesteeringu tootlikkus tihti mitu korda suurem kui suurel rahapaigutusel. Strateegiliselt hajutatud mikroinvesteeringud on riskikapitalistide rikastumise alus. Isegi pühapäevainvestor teab, et aktsiaturul ei osteta kogu raha eest ainult ühe firma aktsiaid, vaid jagatakse see eri vahendite vahel. Väike on uus suur!

Inglismaal tehakse investeeringutele maksusoodustusi, kui ükski omanik ei kontrolli üle 50% ettevõttest. See ajendab väikeinvestoriteid koostööle, kus kümme inimest paigutavad raha ühisesse ettevõtmisse. Nii on ka investoreid lihtsam leida, kuna ühe väljakäidud raha on piisavalt väike.

Eestis on nii investorid kui ka ettevõtjad. Kinnisvaraturu raugedes on mõistlik otsida rahapaigutuseks sektoreid, kus teadmistepõhine tegevus loob pikaajalist lisaväärtust. Intellektuaalne omand on uus täht!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing