Danske Markets: USA finantskriis mõjutab ka Euroopa pankasid

15. september 2008, 17:13

Danske Marketsi Balti ja Vene müügiosakonna
juhi Howard Wilkinsoni sõnul avaldasid nädalavahetusel USAs aset leidnud
investeerimispanga Lehman Brothersi päästmiseaktsiooni kõnelused Euroopa
pankadele kolmelaadset mõju.

Järgneb kommentaar:

Esiteks kukkusid pankade aktsiad täna hommikul järsult. Pärast Fannie Mae ja Freddie Maci riigistamist arvasid investorid, et pankade aktsiad on tabanud põhja, aga selgus, et seda ei olnud, ja seepärast sai nii mõnigi investor kõvasti kõrvetada. Enamik investoreid on muutunud väga kartlikuks edasiste õuduste osas, mis varitsevad pankade bilansse.
Teiseks on pankade (ja ettevõtete üldiselt) võlakirjad kõvasti kukkunud. See tõsiasi teeb pankade jaoks raha laenamise turult veelgi raskemaks ja ka kallimaks, isegi kui nad tavapärase finantseerimise käigus väljastavad 2-5aastaseid võlakirju. See tähendab seda, et laenuraha läheb panga klientide jaoks kallimaks, sealhulgas ka Eestis.
Kolmandaks on hetkel halvas seisus rahaturg, kus pangad laenavad üksteiselt ühest päevast kuni ühe aastani. Euro üleöödeposiidid tõusid täna hommikul 4,6 protsendile, reedel olid need veel 4,25 protsendi peal, ja dollari üleöödeposiidid tõusid 3,6 protsendile (reedel 2,1 protsenti). See viis Euroopa Keskpanga selleni, et täna hommikul laenati turule lisaraha. USA keskpank kavatseb rahaturu aitamiseks appi võtta uued meetmed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2008, 17:13
Otsi:

Ava täpsem otsing