Sten-Aleks Pihlak • 31. oktoober 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Äripäeva rikaste TOP: Tallinki poisid lõid platsi puhtaks

Eesti laevatranspordi kolm musketäri Hanschmidt, Pant ja Järvelill on möödunud aastal üks kõigi ja kõik ühe eest väljas olnud, sest käsikäes tõid mehed Äripäeva rikaste TOPis koju kolmikvõidu.

Imetlusväärne tulemus. Võinuks arvata, et möödunud aastal Tallinki tuuseldanud pronksiöö, plahvatuslikud kütusehinnad, turuosa kaotamine ja kümnetes miljonites raha neelanud uue broneerimissüsteemi fiasko surus omanikud põlvili, aga võta näpust. Juhtus vastupidi.

EtTallinki suuromanikud Ain Hanschmidt, Kalev Järvelill ja Enn Pant.tevõtjate ühenduste ja EASi poolt 2007. aastal parimaks ettevõtteks tunnistatud Tallinki omanikud saavutatud võidust siiski palju ei pea.

"Ei, ei taha seda kommenteerida," vastab Hanschmidt niipea, kui olen jõudnud telefonis sõnada, et Äripäeva rikaste TOP on kõne teema. Õnneks jõuan veel enne kõne lõpetamist mainida, et tema seal oma rohkem kui neljamiljardilise varaga esikoha võttis. Õnnestus. See paneb ärimehe kohmetuma.

"Mina tulin esimesele kohale? Ma arvan, et see ei ole adekvaatne," sõnab ta märksa lõbusamal toonil, ent siiski kaheldes siiralt Äripäeva rehkendusvalemites.

Kuigi Hanschmidti hääletoon annab viisakalt märku mitte just kõige suuremast lugupidamisest kõne all oleva edetabeli suhtes, näib ta nautivat teistsugust teemat vahelduseks Äripäeva tavapärastele teravatele küsimustele.

Hiljem helistas Hanschmidt toimetusse tagasi ja täpsustas, et järele mõeldes on TOPi näol siiski tegemist Äripäeva tunnustusega kogu Tallink Grupile ja selle ettevõtlikele ärimeestele. Küll aga jäi ta seisukohale, et sõna "rikas" sinna kõrvale võrdusmärgiga panna pole õige.

Enn Pandi Äripäeva peeker on tõenäoliselt aga täis saanud, sest Eesti rikkuritest 3,99 miljardiga teisele kohale tulnult kommentaari saamise soov sureb juba eoses.

"Ei. Ei saa," vastab Tallinki pressiesindaja kiiresti veel enne, kui olen jõudnud lause Enn Pandi ja rikaste TOPiga lõpetada. Saadan siiski küsimused pressiinimesele teele ja palun, et ta annaks mulle teada, kui Pandilt kindel "ei" tuleb.

"Võin Teile kohe praegu öelda, et nendele küsimustele ta ei vasta," kustutab pressiesindaja kiirelt igasuguse lootuse. Oma jõukat leivaisa tunneb ta hästi, sest nagu ennustatud, vastust ei tulnud.

Hanschmidtil ja Pandil on mõlemal investeerimisfirma ning Hanschmidti parim koht tuleneb sellest, et tema firma lõpetas eelmise aasta kasumiga, Pandi oma aga jäi kahjumisse.

Oma kolleegidest napilt maha jäänud Kalev Järvelill on rikkusest rääkides samuti tagasihoidlik.

"Tõsi ka või? Huvitav, kus see raha mul siis on," küsib Järvelill üllatunult saavutatud tulemuse kohta, mida tema ise kohe teps mitte ei usu. "Ma usun küll, et minust on palju rikkamaid inimesi Eestis ja mulle tundub, et rohkem kui kaks," sõnab ta läbi naeru.

Äripäeva andmete ümberlükkamisele Järvelill oma aega kulutama ei hakka. "Ma ei tea, kuskohast te need andmed võtate, aga te kirjutate nagunii - mis seal ikka," ütleb ta. Hiljem kirjalikus vastuses märgib Järvelill, et ei pea sellise tabeli koostamist mõttekaks, leides et ajakirjandusel on kindlasti tähtsamaid töid teha.

Kuidas esimiljardäridel aasta lõpeb, saab põnev olema. Kas Tallinki börsiajaloo madalaim aktsiatase, sissemurdmine taksoturule ja tööliste streik pühib mehed rikaste TOPi esikolmikust või mitte, selgub juba aasta pärast.

Hanschmidt: minust on rikkamaid

Ain Hanschmidt

Tallink Grupp ASi üks omanikest

Ma arvan, et Eestis on oluliselt rikkamaid inimesi. Kui seda järjekorda vaadata, siis usun, et Enn Pant ja Kalev Järvelill on ka rikkamad kui mina.

Aga see ei ole oluline. Me kolmekesti oleme väga aktiivselt ja järjekindlalt kogu aeg tegutsenud. Meie aktiivne panus ongi see, et tegeleme iga päev ettevõtlusega.

Kui te peate Äripäevas õigeks seda tunnustada, siis meile on see üllatus. Te pole meid 15 aastat või ma ei tea kui kaua tunnustanud. Vähemalt mitte niikaua, kui mina siin aktiivselt tegutsenud olen (naerab).

Pigem on tunnustus see, kui firmadel läheb hästi ja see annab paljudele inimestele tööd, kui erinevate metoodikatega tehtud edetabelid. Aga see on teie töö. Elu on ju nii, et ühed teevad ja teised kirjutavad ning mõlemad saavad tööd, eks?

Rikaste TOP:

rikkus kokku
võrdlus
Aare NeudorfAare Neudorf61 884 176Uus
Aare PalootsAare Paloots70 509 907Uus
Aare SalisteAare Saliste62 800 041Uus
Aarne JõgimaaAarne Jõgimaa98 239 085Uus
Aavo TederAavo Teder60 757 375Uus
Adu HakiAdu Haki96 087 368Uus
Ago KalmerAgo Kalmer87 641 952Uus
Ago RebaneAgo Rebane145 197 846üles
Agu MöldreAgu Möldre176 238 913üles
Ahti HeinlaAhti Heinla1 068 677 395üles
1 - 10...11 - 20...491 - 499

eelmise aastaga

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt