Rain Tamm: Äripäev pöörab liialt tähelepanu kasumile

31. oktoober 2008, 08:44

Äripäeva Rikaste TOPis on liiga suur
osatähtsus ettevõtte eelmise aasta kasumil, mistõttu ei saa ka seda edetabelit
nimetada Eesti Rikaste TOPiks, ütles GILD Bankersi üks omanikke ja Äripäeva
Rikaste TOPi pääsenud Rain Tamm.

Intervjuu Rain Tammega, mis tehti e-posti vahendusel:

Rikaste TOPi koostamisel liidame isiku osalusega ettevõtete viiekordsele kasumile omakapitali ja leiame osalusprotsendi abil temale kuuluva vara. Kas selline arvutustehnika annab adekvaatse pildi inimese varast?

Äripäeva Rikaste TOP, rõhutades siin Äripäeva, on väga hea ja õige pealkiri antud ettevõtmisele, sest kasutatud arvutustehnikaga Eesti Rikaste TOPi koostada ei õnnestu. Ettevõtete kasuminumbris on vahel vägagi suuri ühekordse iseloomuga tulusid või kulusid, mis viiekordseks võimendatuna annavad tulemuseks moonutatud pildi. Ka meie võtame Eesti kõige väärtuslikemate ettevõtete edetabeli GILD100 koostamisel muude näitajate hulgas arvesse ettevõtete kasumikordajaid, kuid sõltuvalt sektorist erinevaid kasumi-, käibe- ja omakapitalikordajaid. Äripäeva Rikaste TOP ei anna ka pilti isikute netovaradest, kuna kohustusi pole maha arvatud.

Rikaste TOPi panid kinni Tallinki mehed Hanschmidt, Pant ja Järvelill. Kui möödunud aasta Tallinki käekäiku vaadata, kas siis tuleb selline uudis Teile üllatusena?

Tuleb tunnistada, et Tallinki omanike võit üllatav ei ole. Ka GILD100s on nimetatud ettevõte üsna tugeval positsioonil.

Jälgides Tallinna börsi tänavu esimesel kolmel kvartalil võib väita, et Eesti 500 rikkama inimese vara on vähenenud 70 protsenti? Kas see on liiga pessimistlik hinnang Äripäevalt?

Tallinna börsiindeksi muutus ei näita otseselt inimeste varade väärtuse muutust, kuna kahtlemata on oluline osa rikaste inimeste varast paigutatud ka teiste riikide ettevõtetesse ja börsidele või siis hoopis teistesse varaklassidesse (kinnisvara, pangadeposiidid, mitmesugused noteerimata väärtpaberid jne). Tänastes oludes on siiski võitjad need, kes on paigutanud oma varasid erinevatesse varaklassidesse erinevatel turgudel.

Millised sektorid on need, kelle varasid praegune majanduslangus kõige vähem mõjutab?

Kindlasti on kõige paremas seisus need sektorid, kus traditsiooniliselt toetutakse vähem laenuvõimendusele. Maavarade tootmise, toiduainetööstuse, põllumajanduse ja kommunaalteenuste vallas tegutsevaid ettevõtteid mõjutab piiratud ligipääs kapitalile vähem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. October 2008, 12:12
Otsi:

Ava täpsem otsing