11. november 2008 kell 22:00

Mikrotuumajaamad tulekul

Los Alamoses asuva esimese tuumapommi valmistamisega kuulsaks saanud USA valitsuse tuumalaboratooriumi väitel pole sellistes reaktorites liikuvaid osi ning nad on täiesti ohutud. Ka varastada pole neid praktiliselt võimalik, sest reaktor asub betoonümbrises ning on maetud maa alla, kirjutas The Guardian.

Reaktoreid valmistab USA New Mexico osariigi ettevõte Hyperion, kes teatas, et on viie aasta jooksul valmis alustama masstootmist.

Reaktori hind on 25 miljonit dollarit, kuid kui sellelt saaks elektri kas või 10 000 kodu, teeks see hinnaks 2500 dollarit ehk alla 30 000 krooni majapidamise kohta.

Hyperioni tegevjuhi John Deali sõnul on neil juba sada tellimust üle maailma. Peamiselt on huvitatud naftakompaniid ja elektritootjad. Ettevõttel on plaan püsti panna kolm tehast ning toota alates 2013. aastast kümne aastaga 4000 reaktorit.

Esimene kindel tellimus on Hyperionil Tšehhi infrastruktuuriettevõttelt TES, kes on tellinud kuus reaktorit ning valmis sobivuse korral suurendama tellimust veel kaheteistkümne võrra. Esimene seda tüüpi reaktor alustaks tööd Rumeenias.

Reaktori läbimõõt on mõni meeter, kütust tuleb vahetada iga seitsme kuni kümne aasta tagant. Reaktori kontseptsioon on juba viiskümmend aastat vana ning aja jooksul on see oma töökindlust piisavalt tõestanud - selle lähedale julgetakse lasta isegi tudengeid. Hyperion ei usu, et riikidel võiks selliste tuumajaamade nende territooriumil kasutamise vastu olla tõsiselt võetavaid argumente.

"Midagi Tšornobõli-laadset ei saa juhtuda - reaktoris pole ühtki liikuvat osa," ütles Deal. Ka uraani varastamist ei pea Deal tõenäoliseks.

"Tuumapommi sellest teha ei saa. Selleks peaks olema võimas riiklik rikastustehas, et meie reaktorites kasutatavat uraani piisavalt puhastada. Ja pealegi on ta varastamiseks liiga kuum. See oleks, nagu keegi üritaks pikniku ajal paljakäsi hõõguvaid grillsüsi varastada."

Mikroreaktorite tulevikupotentsiaali on märganud teisedki ettevõtted. Näiteks Toshiba on katsetamas 200-kilovatise reaktoriga, mille mõõtmed on umbes kaks korda kuus meetrit.

Sellega võiks elektriga varustada küll väiksemat arvu majapidamisi, kuid pikemat aega - kuni 40 aastat.

Autor: Siim Sepp

Hetkel kuum