Savisaar: majanduse lükkaks käima ekspordi ja tööjõuküsimuse lahendamine

26. november 2008, 18:46

Tänasel majandusteemalisel arutelul ütles
Tallinna linnapea Edgar Savisaar, et Eesti majanduse tooks praegusest langusest
välja eksporti soodustavate meetmete kasutamine ja töötajate ümberõppe küsimuste
lahendamine.

Linnapea Edgar Savisaar märkis, et praegune majandusolukord on põhjustatud kahest allikast – meist endist ehk siis Eesti riigi siseselt tekkinud majanduslangusest (ülelaenamisest jms. tingituna) ja maailmamajanduses toimuvast. „Olen päri, et probleemid tulevad meie oma majandusest – ühelt poolt liigne tarbimine ja laenamine ning teisalt maailma majandusest – üleüldise ebakindluse tekitajana,“ rääkis Savisaar.

„Konkreetselt väljendub Eestis majanduslangus kasvõi selles, et tööturg on madalseisus. Tallinnas kasvab iga päevaga töötute arv; kui kolm nädalat tagasi jäi pealinnas töötuks keskmiselt 70 inimest päevas, siis möödunud nädala seisuga juba 96. Samuti võime juba praegu öelda, et nii tööturg, laenuturg kui ka kinnisvaraturg on madalseisus - kõigist neist kokkuvõetuna näemegi majanduskriisi põhjuseid.“

Linnapea nentis, et Tallinna linn on mõnevõrra paremas seisus. Just eile kinnitas Moodyse reitinguagentuur Tallinna linna krediidireitingu senisel tasemel ehk tasemel A3 stabiilse väljavaatega, samas kui Lätil ja Eestil on seda langetatud.

„Praeguse majanduse keeras tuksi asjaolu, et loodeti ainult turujõududele ja riiklikust regulatsioonist loobuti. Esmases järjekorras tuleks tõstatada ekspordi küsimus – toota oleks vaja omakapitali ja arendada eksporti. Tooksin Soome näite, kus valitsus eraldas riiklikule ekspordifirmale 1,2 miljonit eurot ekspordi rahastamiseks – Soome valitsus asus ise nende pankade asemele, kes oma laenukraanid kinni keerasid. Kindlasti tuleb ka vaadata, mida praegu üldse saab eksportida, turud ju tõmbuvad kokku. Lisaks väikeettevõtete toetamisele, tuleb soodustada ka suurettevõtjaid, et suured jääksid ikka suurteks,“ kõneles Savisaar. „Teiseks tuleb lahendada tööjõuprobleem, inimesed vajavad ümberõpet ja see on juba riiklik küsimus.“

Kodanikupäeva raames arutlesid Tallinna linnapea Edgar Savisaar koos Juhan Partsi ja Meelis Atoneniga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis Eesti praeguse majandusolukorra üle.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. November 2008, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing