BÖRS: Wall Street kukkus kuristikku

Mait Jüriado 12. detsember 2008, 15:06

Autotööstuse abipakett kukkus USA Senatis
läbi. Indeksfutuurid -4%.

USA aktsiaturud on päeva alustamas sügaval miinuses. Senat kukutas autotootjate abipaketi läbi. General Motors (GM) ning Ford Motor (F) kukkunud eelturul vastavalt 35% ja 24%. Autotootjate saatus on nüüd lahtine järgmise aasta alguseni, seniks on otsustajad talvepuhkusele läinud. Muutused futuurides ei prognoosi alati täpselt ette aktsiate liikumisi peale turu avanemist.

Abipaketi läbikukkumine võib tekitada koheseid probleeme General Motorsile Ja Fordile, kes vajaksid raha kohe nüüd ja praegu. Mõlemad autotootjad, aga eriti just General Motors on teatanud, et kui ei saa uue aasta alguseks riigilt abi, läheb autotootja põhja.

Finantssüsteem on täna kindlasti tugevas fookuses. Bank of America (BAC) teatas, et koondab 35 000 töötajat järgneva kolme aasta jooksul. Pangal on probleeme tekkinud just peale ühinemist globaalse finantsettevõtte Merrill Lynchiga (MER). Bank of America eelturul üle 4% miinuses.

Bernard Madoff, endine Nasdaq Stock Marketi esimees ning Bernard L. Madoff Investment Securities LLC asutaja, arreteeriti pettuses, mis võib kaasa tuua mitmetele hedge fondidele kahjumeid 50 miljardit dollarit. Uudis ei too niigi probleemsele hedge fondide ärile tulu ning võib panna hedge fondide usalduse investorite silmis küsimärgi alla.

Täna avaldab Commerce Department novembrikuu jaemüüginumbrid. Pühadehooaja osturallile vaatamata oodatakse viiendat järjestikust languskuud jaemüüginumbritele.

Aasia sai esimesena maitsta USA uudiste "vilju". Jaapani Nikkei -5,56%. Hongkongi Hang Seng -5,48%. Hiina SSC Composite -3,81%.

Euroopa aktsiaturud on seni näinud korralikku müüki. Londoni FTSE 100 -3,77%. Saksamaa DAX -4,34%. Prantsusmaa CAC 40 -4,84%. Soome OMX -4,38%. Rootsi OMX -4,37%. Venemaa Micex -5,63%, RTS -5,72%.

Nafta on kukkunud uudiste peale USAst üle 6% ja maksis viimati USAs Nymexil 45,1 dollarit barrel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. December 2008, 15:36
Otsi:

Ava täpsem otsing