Eestlased asuvad Aafrikas teemante ja kulda kaevandama

Artur Tooman 26. veebruar 2009, 00:00

Möödunud aasta kevadel soetasid Estmor Service Transiit OÜ Libeerias asuvad tütarettevõtted UMC inc., Global Mining corp., Global Marketing Liberia inc. sellelt väikselt Lääne-Aafrika riigilt loa kahe kulla- ja teemandikaevanduse kasutamiseks.

Bangorma maardlast võib kümne aasta jooksul saada vähemalt 10-11 tonni kulda. Seal praegu töötavate geoloogide esialgse hinnangu kohaselt on selles leiukohas teemanteid umbes 500 000 karaati.

"Tööd jätkub seal pikkadeks aastateks. Teise platsi kavatseme maha müüa ning juba leidsime ostja," teatas Estmor Service Transiit OÜ kaasomanik ja juhatuse liige Vjatšeslav Santašev. "Kahju on, kuid meil ei käi sellisest töömahust ja investeeringust jõud üle."

Santaševi sõnul on nad Bangorma maardlasse praeguseks kokku investeerinud umbes 2 miljonit dollarit. Praegu töötab seal 35 inimest, 12 neist on Eestist ja Venemaalt.

"Täielikult on valmis üks tehnoloogiline liin, mis suudab töödelda 25 tonni pinnast tunnis. Me tahame panna üles veel neli liini tootlusega 100 tonni pinnast tunnis. Otsime selleks raha," lisas Santašev. Praeguste kullahindade juures plaanib ettevõtte teenida oma investeeringud poole aastaga tasa.

Kohe pärast maardla eksperthinnangu valmimist ning selle kinnitamist panga poolt paneb firma oma võlakirjad Londoni börsile välja.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja esimees Siim Raie oli siiralt üllatunud, kui kuulis, et üks Eesti ettevõte alustab kulla ja teemantide kaevandamist Aafrikas. "Mina pole sellest midagi kuulnud," ütles Raie. Tema arvates praegu, kus ettevõtjad otsivad uusi võimalusi ja turgusid, on täiesti võimalik, et Aafrika riigid pakuvad eestlastele huvi.

Hiljuti teatas Eesti suurim tarkvaralooja Webmedia oma plaanidest otsida uusi kliente Lähis-Ida ja Aafrika riikidest ning tasakaalustada seeläbi langust Baltimaade turgudel.

"Me oleme pidevalt investeerinud mittetsüklilistesse turgudesse ja toodetesse," ütles Webmedia juht Priit Alamäe, kelle arvates on Ida-Euroopa turud juba piisavalt arenenud, aeg on tegutseda Lähis-Idas ja Aafrikas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing