Poola kaalub eurole ülemineku edasilükkamist

12. mai 2009, 11:35

Poola rahandusminister Jacek Rostowski
ütles intervjuus ajalehele Financial Times, et Poola võib eesmärki 2012. aastal
eurole üle minna aasta võrra edasi lükata.

Põhjuseks majandusolukorra halvenemine, mis paisutab riigieelarve defitsiidi euroga liitumiseks vajalikust piirist kõrgemale.

„2012. aasta esimene jaanuar on endiselt realistlik, kuid üleminek võib siiski lükkuda,“ ütles minister. „Meid on tabanud ülemaailmne majanduskriis ning naiivne oleks teeselda, et sellel pole mingit mõju … Kui eesmärk aasta võrra lükkub, pole see veel maailma lõpp,“ ütles Rostowski.

Poola paremtsentristlik valitsus on teinud eurole üleminekust oma kriisikava nurgakivi, et nii välisilmale näidata, et Poola on regiooni muude riikidega võrreldes (nagu Ungari ja Läti) stabiilne. Väljavaated on aga tumenenud, kuna majanduskriisi mõjud hakkavad ka Poolas järjest enam tunda andma. Valitsus ootab küll selleks aastaks veel majanduse kasvu, kuid Euroopa Komisjoni värskes kevadprognoosis ennustatakse Poolale tänavu SKT kahanemist 1,4% ning eelarvedefitsiidi kasvu 6,6%le sel ja 7,3%le tuleval aastal.

Rostowski ei nõustu komisjoni prognoosiga, kuid möönab, et Poola majanduskasv aeglustub kiiresti. „Võib juhtuda, et komisjonil on kokkuvõttes õigus,“ ütles ta.

Eurole üleminekuks peaks Poola tänavu liituma Euroopa vahetuskursi mehhanismiga ERM2, mida Ernst Youngi ökonomist Krzysztof Rybinski peab vähe tõenäoliseks.

Poola tööpuudus näib olevat stabiliseerunud 11% tasemel ning varem kivina kukkunud zlott on tugevnenud pärast Poola kokkulepet IMFiga uudse tugilaenu saamiseks (20,58 miljardit dollarit). Majandusest tuleb aga vastakaid teateid. Näiteks töötab Fiati tehas Poola lõunaosas täistuuridel, et rahuldada Lääne-Euroopa nõudlust. Samas Ukraina Avtozazi tütarfirma on 22. juunini tootmise seisanud, kuna nõudlus Ukraina turul on kokku varisenud. Tööstustoodang kahanes märtsis 2%, mis on piirkonna muude riikidega võrreldes oluliselt väiksem langus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2009, 20:07
Otsi:

Ava täpsem otsing