Suvekodu nagu vabaõhumuuseum

Teet Reier 01. juuni 2009, 00:00

Nagu inimesedki, kes vähemalt nädalalõppudeks pealinna kärast pisut eemale püüavad saada, et siis Tagakopli maamajja maabuda. Maabuda on siin üpris sobilik sõna, sest meri asub hooneist kiviviske kaugusel.

Umbes põlvkonna eest või varemgi püüti kõik vana unustada ja võimalusel uuega asendada. Olid selleks siis mööbel või hooned, igale poole pressis peale näotu kergplokk või saepuruplaatidest lauad ja kapid.

Nüüd aga oleme hakanud kõike seda, mida veel hiljuti igandlikuks, inetuks ja oma aja äraelanuks pidasime, tagasi tahtma. Et üht korralikku, kas ehedalt säilinud või oskuslikult renoveeritud elamut on Saaremaalt ikka üsna raske leida, arvab ka Tagakopli perenaine Heidi. "Otsingutel veendusime, et kui on maja enam-vähem, siis on krunt kohutav, ja kui krunt sobib, siis on hoone suhteliselt viletsas seisus."

"Ühes majas, mida vaatamas käisime, oli säilinud vana reheahi, otse selle vastu oli paigutatud aga moodne kamin," toob ta näite. "Üldiselt jäidki enam-vähem sobilikud majad Saaremaa teise serva. Kui oled Tallinnast pika maa Virtsu sõitnud, pole enam erilist tahtmist pärast saarele jõudmist teist samapikka teekonda ette võtta. Pealegi piiraks see aega, mis võimalik suvekodus veeta."

Nii loobutigi Heidi sõnul majaostust sobiliku maatüki kasuks. "Ükskord saime tuttavatelt info, et ühe mereäärse krundi omanik soovib osa oma maast müüki panna. Et kõik klappis, saimegi neli aastat tagasi paraja suurusega mereäärse maatüki omanikeks," lisab ta.

Esimene suvi möödus perel vanas palkaidas, mis püstitati esimesena ja sai hoonetekompleksi nurgakiviks. "Tükk aega tuli läbi ajada elektri ja veeta. Tõsi, viimast tõi meile kohalik paakauto kusagilt rabast. Vesi oli mõnusalt pruun," naerab Heidi.

Aastatega kerkisid järgmised hooned. Aidast päripäeva sammudes lisandusid Saaremaale omane suveköök ehk paargu, saun ja lõpuks palkidest eluhoone. "Peale elumaja on kõik hooned auväärses eas, toodud saare eri paigust ja leidnud siin omale uue kodu," räägib perenaine.

Tema sõnul oli elumajagi puhul kaalumisel mõne vanema suitsutare teisaldamine aga mingil hetkel sai võitu soov siiski uus maja ehitada. "Eks sedagi sai pikalt kaalutud. Et palkmajategijatel oli sobiv materjal olemas, tuli kiirelt tegutseda," lisab ta.

Tegelikult pidi elumaja esialgu suurem tulema, aga mahule tõmbas piiri peale saunahoone, mille ehitajad erinevalt plaanitust ja iseenese tarkusest õue keskkoha poole nihutasid. "Et kõikidel hoonetel on rookatused ja vastavalt tuleohutuse eeskirjadele on selgelt paigas hoonetevahelised kaugused, pidime elumaja mahte vähendama," selgitab Heidi.

Tükk vaidlemist oli ka selle üle, et saada majale teine korsten. "Nimelt on elutoas kaminahi. Vannituba asub aga maja teises servas ja ka sinna oli oluline kamin teha. Kaalusime pikka slepet, aga see oleks inetu jäänud. Lõpuks õnnestus saada luba ka teise korstna ehitamiseks." Lisaks kaminale on vannitoas ka uhke, väljast punane, seest valge ning kroomitud jalgadele toetuv vann.

Enamik elamu mööblist esindab lihtsat ja väheste kaunistustega talustiili, lubades nõnda silmal puidust põrandalt üle palkseinte mööblile libisedes rahulikult puhata. Heidi sõnul oleks veel vaja sellisesse terviklikku hoonekompleksi paigutada ka mõni suitsusaun. "Ja miks mitte ka väike peenramaa ja tosin lammast, kes rohupügamisel abiks oleksid," arvab ta.

Oma vara kaitseks ei pea Heidi sõnul olema tipptasemel turvasüsteeme. Vahel piisab ka sõbralikust naabritädist.

"Kui elumaja valmimas oli, olekski peaaegu kahjutuli lahti pääsenud. Välistreppi õlitanud töömees viskas oma riidenutsakad tuppa kamina ette ja lahkus. Need läksid seal aga põlema. Vaid kaminaesise poolkaares paeplaadid pidasid tule kinni."

Ühes korralikus majapidamises peab õuenurgas olema pisike majake, ukses südamekujuline ava. Ehk siis peldik nimelt.

Nii pakkunud Heidi sõnul üks tuttav töömees, et kuna majaehitusest palke jäi üle ja õhtuti midagi erilist teha pole, siis võib ta selle majakese valmis teha. "Eks ta üks pikk projekt oli ja vahepeal sammhaaval ka edenes, aga lõpuks valmis ta sai."

Fotod: Andres Haabu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing