Eesti miljonärid müüsid tsisterne

Artur Tooman 14. august 2009, 00:00

Tehnilise järelevalve ameti andmeil on alates 2008. aasta teisest poolest arvelt maha võetud peaaegu 3000 raudteetsisterni, mis läksid suuremalt jaolt Venemaale. Kokku võisid ettevõtjad teenida tsisternide müügist 900 miljonit kuni 2,5 miljardit krooni.

Mõni aasta tagasi oli tsisternide rent üsna tulus äri, millest võttis osa ka Hansapanga asutaja Jüri Mõis oma partneritega. Nad asutasid ettevõtte Meta-EKS SP AS ning 2004. aastaks oli ettevõtte bilansis juba 1550 tsisterni. Nüüdseks on kõik tsisternid müüdud.

Mõis põhjendas müüki Venemaa riigiraudteega (RZD) tekkinud probleemidega. Ta keeldus nimetamast ostjat, kuid Delovõje Vedomostile laekunud info järgi soetas 600 "tünni" RZD tütarettevõte Pervaja Gruzovaja Kompanija ning 950 ettevõte Transoil.

Kõik tsisternid müüs maha ka Alexela gruppi kuuluv Paldiski Raudtee AS. Alexela kaasomaniku Heiti Hääle sõnul oli majanduslanguse tingimustes kõige mõistlikum tsisternid maha müüa.

Veel ühe raudteevagunite rendiga tegeleva ettevõtte, ASi Russian Estonian Rail Services (RERS) juhatuse esimees Ervin Hasselbach märkis, et Eestis registreeritud vagunitega on Venemaa ja SRÜ riikide territooriumil raske töötada. "Liiga palju paberimajandust. Sellepärast viisime suurema osa oma tsisternidest üle Venemaal registreeritud ettevõttesse," selgitas Vene kapitalil põhineva firma juht.

Spacecom ASi juhatuse liige Oleg Ossinovski põhjendas tsisternide müüki sellega, et enamiku ettevõtjate jaoks oli tsisternide ost investeerimisprojekt, mis jõudis nüüd oma loogilise lõpuni. "Jutt, et Eestist pole võimalik Venemaaga töötada, on täielik jama. Praegu on Venemaa äri vaba igasugusest poliitikast," teatas Ossinovski kategooriliselt.

Spacecom investeeris 2004. aastal tsisternidesse ja veduritesse miljard krooni ja sõlmis Eesti Raudteega infrastruktuuri kasutamise lepingu, mille hiljem lõpetas, vaidlus jätkub kohtus. 70% Spacecomist omab Severstaltrans, ülejäänu on Ossinovski ja Marcel Vichmannile kuuluvate ettevõtete käes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing