Kunagine Sifi alluv kaaperdas salapärasel moel aktsiaid

03. oktoober 2009, 09:57

Pressvorme valmistava Zircon Technologies
ASi aktsiate kontrollpaki omanikuks sai salapärasel kombel firma juhatuse
liige Aleksandr Kuzin, kelle tööstusettevõtte eelmine omanik Endel Siff oli omal
ajal vallandanud.

Zircon Technologiesi investeerinud Gate Capital OÜ sai aktsiate kaaperdamisest teada alles tagantjärele.

Pool ettevõtet oli Kuzini kui eraisiku omandis kolm kuud. Pärast seda läksid 10 miljonit krooni väärt aktsiad üle 2007. aasta lõpus Ida-Virumaal registreeritud ning ettevõttele Pidev OÜ. Selle autovedudega tegeleva firma käive ületas 2008. aastal 2 miljonit krooni, kasum oli ligi 400 000 krooni.

Asi sai alguse möödunud aasta kevadel, kui Aleksandr Kuzin veenis Läti elanikke Juri Naumovit, Natalja Kozlovat, Sergei Russakovi, Olga Russakovat ja Kristina Martsinkevitši Eestis äri ajama. Selleks oli vaja Zircon Technologies AS Endel Sifilt välja osta ning Kuzin juhatuse liikmeks määrata.

Zircon Technolo shy;gies AS endise juhatuse liikme Natalja Kozlova sõnul õppisid Olga Russakova ja Aleksandr Kuzin koos ülikoolis, Olga tundis teda hästi ning usaldas seetõttu Kuzini täielikult. «Me uskusime teda ning praktiliselt ei kontrollinud soetatavat ettevõtet,» rääkis Kozlova.

Investorid usaldasid tegevjuhti

2008. aasta juunis loodi Eestis firma Gate Capital OÜ, mis ostis Endel Sifi osaühingult Pri shy;mos kõik Zircon Technologies ASi aktsiad, maa ja tootmishooned. Siff seletas pressvormitootja müüki sellega, et talle hind sobis. Kokku investeerisid uued omanikud Zircon Technolo shy;giesi 1,7 miljonit eurot ehk 27 miljonit krooni.

Ainsaks Gate Capital OÜ ja Zircon Technologies ASi juhatuse liikmeks määrati Aleksandr Kuzin. Muide, omal ajal vallandas Siff Kuzini, kuid uued omanikud seda ei teadnud. Kui Delovõje Vedomosti päris Sifilt vallandamise põhjuste kohta, keeldus ta kommenteerimast ning oli näha, et see on talle ebameeldiv teema.

Pole teada, kas kõik oli eelnevalt Kuzini planeeritud või kukkus see lihtsalt niimoodi välja. Natalja Kozlova sõnul sai ta Zircon Technologies käekäigu kohta infot katkendlikult ning Kuzin ei andnud toimunust täit pilti. Kozlova märkis, et nõukogu osutas korduvalt Kuzini vigadele ning tegi hoiatas teda sobimatusest ametikohale. «2008. aasta oktoobrist Kuzin faktiliselt ignoreeris nõukogu otsuseid, käskkirju aga boikoteeris,» ütles Kozlova. Tema sõnu kinnitas Delovõje Vedomosti käsutuses olev Olga Rusakova, Natalja Kozlova ja Aleksandr Kuzini kirjavahetus.

Kozlova sõnul hakkasid aktsionärid 2008. a detsembris otsima Kuzini kohale kedagi teist, kuid ei jõudnud teda vallandada. Märtsis kirjutas Kuzin oma nimele 51% Zircon Technologiesi aktsiaid ning vahetas nõukogu välja.

Uus omanik: valetavad, rajakad!

Zircon Tech shy;nologies ASi juhatuse liige Aleksandr Kuzin ütles Delovõje Vedomostile, et info aktsiate liikumise kohta on laim, mille eesmärk on firmat kahjustada ja see pankrotti ajada. Samas 25. juunil osutas Kuzin nõukogu liikmetele saadetud kirjas, et firma omakapital on aktisakapitalist poole väiksem ning nõukogu peab kiiremas korras otsustama, mida edasi teha.

Kui otsust ei tule, «olen ma sunnitud esitama pankrotiavalduse», märkis Kuzin. Natalja Kozlova sõnul tegeleb Kuzin praegu varade üleviimisega Zircon Technologies ASist sellega seotud firmade nimele. Äriregistri andmetel loodi tänavu 30. juunil Zircon Group OÜ, mis kuulub ALK Group OÜ kaudu Aleksandr Kuzinile.

Kuzin väitis lehele korduvalt, et levitatav informatsioon segab ettevõtte tööd ning kahjustab nii ettevõtte kui ka tema kui juhatuse liikme mainet.

Kuzini sõnul töödeldakse, praegu infot, hinnatakse kahjumi suurust ning koostöös juristidega antakse infoandjate tegevusele õiguslik hinnang. Pärast seda võetakse tarvitusele vajalikud abinõud. «Me püüame teha kõik, et laimava info levitajad saaksid oma karistuse,» teatas Kuzin.

Paberid on korras

Zircon Technologies ASi nõukogu liige Sergei Babitšenko, ütles, et ehkki ta kuulub nõukokku alates 2005. aastast, ei võtnud ta selle tööst osa. Ta märkis samas, et kõik dokumendid on vormistatud korrektselt ja väljendas nördimust, et elujõulise ettevõtte juhatuse ning omanike vahel on pidevalt mingid probleemid. «Raske on firmat juhtida, kui ei ole teineteisemõistmist,» kurtis Babitšenko ning avaldas lootust, et ettevõtte jääb ellu.

Äriregistri andmetel kuuluvad Zircon Technolo shy;gies ASi aktsiaid alates 1. aprillist 100%liselt Gate Capitalile. Ettevõtte aktsiakapital on 19 870 000 krooni. 1. aprillist kuni 1. juulini kuulus Zir shy;con Technologiesi omanike ringi Aleksandr Kuzin ning Gate Capitali vara vähenes 10 040 000 krooni võrra.

1. juulist läks Kuzini osa ettevõttes Zircon Technologies üle firmale Pidev OÜ. Tänaseks kuulub Pidev OÜ-le 51% Zircon Technolo shy;gies ASi aktsiaid, 49% aktsiatest on endiselt Gate Capitali käes. 18. märtsil arvati Natalja Kozlova nõukogust välja ja tema asemele tuli Juri Tšukavin.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. October 2009, 15:36
Otsi:

Ava täpsem otsing