Arvamus: ISO standard – uus lähenemine riskijuhtimisele

12. oktoober 2009, 20:59

Just praegu on õige aeg üle vaadata oma
riskid ja rakendada kõik meetmed nende maandamiseks, sest varsti kehtestatakse
sel alal ISO standard.

Pärast aastaid kestnud riskijuhtimise standardi koostamist on varsti oodata ISO 31000 – riskijuhtimise alused ja juhised. Hetkel on standard lõppversiooni faasis ning enam pole ette näha sisulisi muudatusi.

Aastal 2005 algatas rahvusvaheline standardiorganisatsioonis (ISO) riskijuhtimise standardi arendamise. ISO töörühma liikmed koostasid standardit neli aastat.

24-leheküljeline standard mahutab endas kõikvõimalikud riskid, näiteks finants-, turvalisuse, ohutuse, tervishoiu ja keskkonna alal. See on ka põhjuseks, miks paljud inimesed seda dokumenti huviga ootavad.

ISO 31000:2009 võib kasutada mis tahes avalik-, era- või kogukonna ettevõte, ühendus, rühm või üksikisik. Seega pole ISO 31000:2009 seotud ühegi konkreetse tööstusharu või sektoriga.

ISO 31000:2009 on võimalik rakendada organisatsiooni erinevates tegevustes. Standardi peamised kasutajad on organisatsioonide juhid: riskijuhid, kvaliteedijuhid, projektijuhid. Samuti aitab standard kaasa ka organisatsioonide siseaudiitorite tööle.

ISO 31000 sätestab üldised juhised ja põhimõtted riskijuhtimise rakendamiseks ettevõttes. Standard pole mõeldud edendama riskijuhtimise ühtsust kogu organisatsioonis. Kavade koostamine ja raamistikud võtavad arvesse erinevate organisatsioonide vajadusi, ka eesmärkide, kontekstide, ülesehituste, tegevuste, protsesside, projektide ja toodete teatud tavadega. Standard lisab väärtust kogu organisatsioonile, aidates rakendamisel "parima riskijuhtimise praktikaga".

ISO 31000 kasutajate eeliseks on teadlikkus ja valmisolek sujuva koostöö toimimiseks. Standard on hea, kuid muidugi tuleb seda ka rakendada.

"Riskijuhtimise standardit on pikki aastaid oodatud ning põhiliseks hüveks näen selle ala aluste tekkimist, mis aitab ettevõtetel tugineda parimale praktikale. Usun ja näen seda igapäevases töös, et järjest enam hinnatakse partneritena neid ettevõtteid, kellel on arusaamine riskijuhtimisest ning kes on suutnud selle ka oma ettevõtte kultuuri osaks juurutada. Ehk ettevõte elab n-ö riskiteadlikus keskkonnas. Sedakaudu võib olla ka partner kindel, et jätkusuutlikkus suhetes on tagatud. Lisaks loodan ka, et avalik sektor võtab antud standardid endale kasutusele," kommenteeris maailma juhtiva riskijuhtimise- ja kindlustusmaaklerettevõtte Marsh Eesti juht Mart Mere.

Hetkel standard ametlikult kättesaadav veel ei ole. Küll aga leidub internetis standardi esialgne tööverisoon. Tõsi, kahjuks on see tihtipeale vägagi erinev lõppversioonist ning võib põhjustada isegi standardi vale mõistmise.

Esimene võimalus Eestis standardiga tutvuda avaneb 16.-20. novembril Eesti Standardikeskuses. Esmakordselt Eestis korraldatakse standardi ISO 31000 koolitus, mida viib läbi USA delegaat töörühmas Celso Alvarado.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. October 2009, 07:52
Otsi:

Ava täpsem otsing