Tarvo Vaarmets • 15. oktoober 2009 kell 21:00

Nokia eduloo tagasilöök

Maailma suurim mobiilitootja Nokia avaldas eile oma esimese kvartalikahjumi alates kvartalipõhise aruandluse algusest 1996 aastal. Üllatava miinuse tagant tuleb otsida eelkõige Siemensiga koos omatava äri kehva edenemist ja üldist nõrka nõudlust.

Nokia teenis kolme kuuga 559 miljoni euro suuruse puhaskahjumi. Mullu samal ajal näidati 1,1 miljardi suurust puhaskasumit. Analüütikud ootasid 367 miljoni euro suurust kasumit. Käive kukkus 9,8 miljardile eurole, sealjuures prognoosisid analüütikud 10,03 miljardi suurust müügitulu.

Nokia kirjutas 908 miljoni euro eest maha Nokia Siemens Networksiga seotud preemiat (goodwill). Kontserni prognooside järgi kukub ühisettevõtte turuosa konkurentide alandatud hindade tõttu sel aastal rohkem, kui oodata võis.

Exane BNP Paribase analüütik Alexander Peterc nimetas Nokia võrguäri katastroofiliseks, märkides, et üksuse käive jäi oluliselt alla ootuste.

Nokia Siemens Networks tootis juba 2007. ja 2008. aastal kokku rohkem kui 1,6 miljardit eurot ärikahjumit, kuna uued võrguseadmete ärisse sisenejad muutsid konkurentsi tugevamaks. Sellegipoolest ei kavatse Nokia üksusest loobuda ning kontserni juhi Olli-Pekka Kallasvuo sõnul toetatakse tulemuste parandamise eesmärgil ühisettevõtte tegevust ka edaspidi.

Nukrale arengule vaatamata, on ka mõni leebem uudis - Kallasvuo sõnul peaks mobiilitarned sel aastal vähenema 7%, eelmine prognoos nägi ette kümnendikulist vähikäiku. Samuti ootab Nokia, et telefonidega seotud segmendi ärikasumimarginaal peaks neljandas kvartalis ühe protsendipunkti jagu kerkima. Senini pidevalt langenud marginaal oli kolmandas kvartalis 11,4%, aasta tagasi aga 18,6%.

Nokia murelapseks on muidugi ka nutifonide segment, kus Nokia nina alt korjab olulise osa rahast hoopis Apple oma iPhone'iga, mis võimaldab ligipääsu tohutule tarkvara- ja meedia-kollektsioonile. Lisaks Apple'ile arendavad uusi nutifone ka näiteks Sony Ericsson ja Samsung. Nokia müüs kolme kuuga 16,4 miljonit nutifoni, kvartal varem oli näitaja 16,9 miljonit.

Pettunud aktsionärid lükkasid ka Nokia aktsia hinna suure hooga alla.

Hetkel kuum