Nüüd on aeg investeerida ja saada rikkaks

30. oktoober 2009, 14:54

Nii kirjutas eile tuntud
investeerimisportaali MotleyFool.com kommentaator Anand Chokkavelu, kes
tunnistas, et need ei ole mitte tema sõnad, vaid Warren Buffetti omad aastast
1974.

Ja toona oli Buffettil õigus, nagu tal oli aastatuhande alguses, kus ta hoiatas hullumeelsete hindade eest internetimulli ajal ning ka derivatiivide eest. Ning taas ja taas oli Buffettil õigus, kirjutab Chokkavelu.

Eelmise aasta oktoobris kirjutas Warren Buffett New York Timesis avaliku kirja, kus ta soovitas investoritel osta USA ettevõtete aktsiaid. Lisaks sellele, et ta ostis neid legendaarsele investeerimisfirmale Berkshire Hathaway, on ta ostnud aktsiaid ka oma isiklikule kontole. Ehkki viimase kvartali jooksul keskendus Buffett peamiselt välisriikide võlakirjadele, on investor ostnud ka taolisi aktsiaid nagu meditsiiniseadmete tootja Becton, Dickinson Co ning Johnson Johnson.

Vaatamata eile teatatud majanduskasvule on makromajanduslikud numbrid hullud. Töötus on veidi alla 10 protsendi, järgmise dekaadi eelarvedefitsiit kasvab juba praeguselt enam kui 11 triljonilt dollarilt kahekordseks. Aktsiate hinnad on aga poole aastaga kerkinud 50 protsenti.

Kas sellistes tingimustes on tõesti aktsiaid ostes rikkaks saada?

Chokkavelu toonitab, et Buffett ei räägi aktsiatest lühiajalises perspektiivis. Ka Buffett möönab, et ei suuda ennustada aktsia hindade lühiajalisi liikumisi. Ta mõtleb aastate ja aastakümnete perspektiivis. Buffetti lemmik investeerimisperiood on igaveseks.

Montley Fooli spetsialistid on alati toonitanud, et see raha, mida võib vaja minna lähima kolme kuni viie aasta jooksul, ei tohi mitte kunagi panna aktsiatesse. Kui vaadata nüüd kolm kuni viis aastat tagasi on täiesti selge, et need aastad ei olnud investeerimiseks head ajad. Pigem vastupidi. Ka järgmised kolm kuni viis aastat võivad aktsiaturul kujuneda väga kehvaks.

Chokkavelu soovitab soojenduseks vaadata väikese aktsia hinna ja kasumi (p/e) suhtega aktsiaid nagu naftakompanii Chevron (9,3), kes avaldab eelmise kvartali majandustulemused täna, tubakakompanii Altria (11,9), farmaatsiakontsern Merck (8,4) ning laiatarbekaupade tootja Unilever (8,4).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. October 2009, 15:12
Otsi:

Ava täpsem otsing