Romet Kreek • 8. detsember 2009 kell 21:00

Vopak vedas, piduriks TEO, ABB

Novembrikuu oli positiivne. Investor Toomase portfellis oli nii rõõmusähvakaid kui ka rahuloluks põhjust mitte andvaid faktoreid.

Suurimat heaolu pakkus üleilmselt tegutseva Hollandi kütuse- ja kemikaaliladustaja Royal Vopaki aktsia, mis kasvas kuu ajaga 13,5 protsenti. Tõusuks oli ka põhjust - ettevõte andis positiivse kasumihoiatuse. Kuid oli ka ühekordne mõjutaja - keskmise turuväärtusega ettevõtte aktsia, mille hind aastaga kahekordistus, sai 30. novembri seisuga mitmesse olulisse indeksisse: MSCI Hollandi indeksisse, MSCI Euroopa indeksisse ja MSCI maailmaindeksisse. See tähendas, et indeksist järgivad fondid olid sunnitud seda aktsiat ostma. Tegemist on ühekordse efektiga, millele tulevikus loota enam ei saa.

Vopaki tõusu mõju portfellile neutraliseerisid kaks suurt kaotajat. TEO LT ja ABB aktsia suutsid kahe peale kaotada pea sama palju raha, kui Vopaki aktsia suutis teenida. Mõlema kohta võib öelda, et korralikud ettevõtted, kuid viletsad aktsiad. Rohkem aktsia hinnas kaotajaid novembris ei olnud. Portfelli priimuseks ei osutunud siiski Vopaki aktsia, vaid hoopis Okmeticu oma. Toomasele oli Okmetic parasjagu pettumust valmistunud ning see oli põhimõtteliselt müügivalmis. Aktsia võttis aga jalad alla ja tõusis novembris 18,4 protsenti. Nimelt sai Okmetic kaks olulist (suurt) tellimust ning nendest tulenevalt tühistas väikeettevõte ajutise töötajate koondamise.

Üle kümne protsendi tõusis ka varem mitte millegagi portfellis silma paistnud Briti jaekaupmehe Marks & Spenceri aktsia. See aktsia tõusis naeltes 12,7 protsenti, kuid nael nõrgenes 1,3 protsenti. Üle kümne protsendi liikus dollarites üles ka vasekaevandaja Southern Copperi aktsia, kuid USA dollar nõrgenes 1,4 protsenti.

Kokku kasvas portfell novembris võrreldes oktoobriga 1,6 protsenti, 2,71 miljonile kroonile. Aktsiate osa portfellis oli 44 protsenti. 17. novembril tehti selle aasta tippmark - 2,74 mln krooni.

Vaadates tulevasse aastasse, tuleb mõningase pettumusega tõdeda, et soodsaid hoiuseintresse kandikul kodupangas enam ei jagata. Aastane üle poole miljoni kroonise hoiuse intress on vaid 3,95 protsenti. Ega teema ei olekski teab mis oluline, kui Toomasel ei lõppeks veebruaris aastane kroonihoius. Selle intress on 5,7 protsenti. Siit moraal - hea intressiga hoiuseid saab teha siis, kui pankade olukord on vilets. Seda sai kasutatud, kuid oleks võinud ju teha ka pikemaajalise, näiteks viieaastase hoiuse, kuigi väiksemas summas. "Oleks" ei ole investori parim sõber. Kui järgmise aasta keskpaiku saabub selgus, kas euro tuleb juba 2011. aasta jaanuaris, tähendab see, et kogu portfelli arvestus tuleb uute reeglite järgi ringi teha.

2010. aastal on taas uute aktsiainvesteeringute otsimis- ja ostuaeg. Plaanis on kolme liiki investeeringud. Esimesed põhinevad mingil pikaajalisel teemal, näiteks elatustaseme kasvult teenimine. Teine teema on ikka suhtarvude alusel odavate ettevõtete otsimine, kusjuures kasvava tähtsusega on dividendid, kuna tulevasse aastasse võib investorite seltskond sõita liigse optimismiga. Dividendist on vähemalt minimaalselt kasu, kui turud liiguvad lihtsalt külgsuunas. Kolmas kategooria on olemasolevate investeeringute ülevaatamine - eriti puudutab see neid aktsiaid, mille osa portfellis on väike. Seal on küsimus, kas osta neid aktsiaid juurde või osta midagi muud ning müüa olemasolevad aktsiad maha.

Hetkel kuum