Siim Sultson • 11 aprill 2010

Ukraina-Vene liit päästab Eesti

Ukraina liit Venemaaga avab Eestile uued võimalused: Venemaa kompab siin taas pinda, teisalt on käes parim aeg ka Nord Streamile pidur peale tõmmata.

Ukraina uus Moskvameelne president Viktor Janukovitš on juba paar nädalat käinud tulemuslikult Kremlis kandu kokku löömas. Ta püüab venelastelt madalama hinnaga gaasi välja kaubelda, vastutasuks lubab strateegiliselt tähtsa maagaasijuhtme anda Venemaa kontrolli alla. Selle toru kaudu kulgeb 80% Venemaalt Euroopasse eksporditavast gaasist. Valgevene juba loovutas odavamate gaasihindade nimel enda maal kulgevad Vene-Euroopa gaasijuhtmed Venemaale.

Kiiev teeb silma ka Brüsselile, et gaasitransiit Venemaalt Euroopasse ikka veatult kulgeks. Läänest ja idast tulla võiva krabiseva nimel on päevakorras ka Krimmi poolsaare sadama jätkuv rentimine Vene laevastikule.

Nord Streami argument oli Moskva vaatevinklist ebakindel olukord Valgevenes ja Ukrainas. Kuid nüüd on neis riikides gaasitransiidi takistus kadunud ja olukord Moskvale meelepärane. Seega gaasi tee Venemaalt läbi Valgevene ja Ukraina Euroopasse on sama hästi kui vaba.

Ja kui gaas pääseb tõrgeteta Venemaalt Euroopasse, minetab Nord Stream mõtte. Liiati on Venemaa ressursid toru ehitamiseks ammendumas, toru täitmisegi võime kuuldavasti kahtlane.

Läänemere regioon pääseks julgeolekuriskist, teisalt saaks meie vahepeal kängunud transiit taas jalad alla, lootus selleks kasvab. Sellest on huvitatud ka Vene äritegelased, kes juba pikemat aega Baltimaade vahet saalivad.

Huvi on ilmutamas ka idanaabri riiklik tasand. Veebruaris toimus Tallinnas raudteefoorum "Strateegiline partnerlus 1520", kohale tuli Vene riigiraudtee juht Vladimir Jakunin. Ühtäkki ununesid nii pronksmees kui ka rahvusvähemused, kõige krooniks ilmnes, et transiidi löögirusikas Ust-Luga sadam ei saa ikka ilma Eestita...

Hetkel kuum