Koit Brinkmann • 18. juuli 2010 kell 5:57

Tsahkna määras 600 tuhat dividendideks

Korruptsioonikahtlusega endine sotsiaalministeeriumi nõunik Anders Tsahkna on lõpuks esitanud oma firmade 2007. ja 2008. aasta majandusaruanded.

Kui mullu juunis pidas kaitsepolitsei mõjuvõimuga kauplemise kahtlusega kuni 48 tunniks kinni toonase sotsiaalministeeriumi reformierakondlasest nõuniku Tsahkna, selgus tema firmasid uurides, et viimased majandusaasta aruanded pärinesid 2006. aastast. Tänaseks on Tsahkna esitanud kahe järgneva aasta aruanded ning varsti lubas ta esitada ka läinud aasta majanduskokkuvõtted. „Liiga palju asju on korraga käsil,“ viitas ta ajanappusele.

2008. aasta lõpu seisuga oli Tsahkna firmades kogunenud jaotamata kasumit kokku 4,8 miljonit krooni, millest 593 000 määras ta samal aastal endale dividendideks.

Mehe firmadest oli edukaim tervishoiualaste konsultatsioonidele ning investeerimisele keskendunud OÜ Lavinor Baltic. Nii 2007. kui 2008. aastal teenis ettevõte puhaskasumit miljoni krooni ringis ning tunamullu määras Tsahkna sealt endale ka eelpoolnimetatud dividendid.

Lavinor Balticul oli mullu oktoobrini tütarfirma, Merimetsa tervisekeskuses radioloogiliste uuringutega tegelev Balti Radiodiagnostika OÜ. Ettevõtte uus omanik on Helen Lauri. „Mõnikord on mõistlik müüa,“ lisas Tsahkna, kelle kinnitusel ei ole omanikuvahetuse puhul tegemist fiktiivse tehinguga.

OÜ Trigon Ehitus annab üürile enda kinnisvara ning rendib välja sõiduautot. 2008. aastal teenis ettevõte puhaskasumit 250 000 krooni, seda poole suurema müügitulu juures. Kokku oli sama aasta lõpuks jaotamata kasumit kogunenud pea miljon krooni.

Ülejäänud Tsahkna firmad 2008. aastal kasumiga ei hiilanud. Samuti ei makstud üheski tema firmas töötasusid ega juhatuse liikme tasusid. Sotsiaalministeeriumi nõunikuna oli Tsahkna kuupalk keskmiselt 24 000 krooni.

Tsahkna on aastaid meditsiiniäris sees olnud, teadjad sosistavad ka mitmetest varjatud osalustest. On ka vihjatud, et kuigi Tsahkna oli ametinimetuse järgi sotsiaalministri nõunik, võis teda minister Maripuu ajal nimetada portfellita tervishoiuministriks, kes osales aktiivselt ministeeriumi juhtimises ning oli tervishoiusüsteemi puudutavate oluliste otsuste langetamise juures.

Valdkonda mitte tundval ministril on seal raske orienteeruda ning siin tulebki appi nõunik, kes selekteerib infot ja kujundab ministri seisukohti.

Riigiprokuratuuri kinnitusel on Tsahkna kriminaalasjas lõplikud kahtlustused koostamisel ja need esitatakse esimesel võimalusel.

Tsahkna sõnul ta uurimisest suurt midagi ei tea ning ka kahtlustust ei saa ta kommenteerida.

Taust

Anders Tsahkna firmad

Ettevõte tegevusala jaotamata kasum 2008.a lõpus (krooni)

OÜ Benefit Holding investeeringute haldamine 272 777

OÜ Logitek Grupp kinnisvaratehingud, kinnisvara haldamine ja hooldamine 1232022OÜ Stepler Ehitus kinnisvaratehingud 311866  OÜ Laviner Baltic tervishoiualane konsultatsioon ja investeerimine 1420950 OÜ Trigon Ehitus kinnisvaratehingud, kinnisvara haldamine ja hooldamine 950119

Allikas: majandusaasta aruanded

Hetkel kuum