• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Tippametniku elu pea peale pööratud 

  Pimeda novembri õhtul, kui osa inimesi läheb magama, tungib Marika Priske (44) kodu ees seisvasse autosse seitse meest. Mehed on justkui lõukoerad, kes löövad korraga kõik auto uksed lahti ja otsivad taskulambi valguses läbi iga prao, et leida vaid üht - tõendeid Priske kuritahtliku käitumise kohta.

  Pärast veerandtunnist auto läbinuuskimist sööstab salk mehi Priske Graniidi tänava kahetoalisse korterisse. Põhjalik läbiotsimine kestab rohkem kui tunni.
  "Mis nüüd majarahvas arvab, kui õhtul tuleb seitse meest," naljatleb Marika pärast õhtust juhtumit oma ema Hilse Priskega (79).
  Kaks päeva pärast õhtust äkkrünnakut seisab sama maja ees sportlikku punasesse kostüümi riietatud vanem naisterahvas. See on Marika naaber, kes nägi kõike. Uurijate külaskäigust rääkides jookseb tal pisar üle põse.
  Naaber on juhtunu tõttu endast väljasNaaber ei taha uskuda, et nii vaikset ja üksikut naisterahvast nagu Marikat võiks kahtlustada sellises kuritöös. Kümme aastat tippametnikuna töötanud Priskel lasub kahtlus, et ta rikkus riigihangete nõudeid, kuritarvitas usaldust ja sõlmis konkurentsi kahjustava kokkuleppe.
  "Mis teha, karm on see värk," räägib naaber. Ta jutustab, et Marika elus kulub suur osa ajast ja energiast kevadel 80aastaseks saava ema eest hoolitsemiseks. Selleks sõidab Marika peaaegu igal reede õhtul Pärnusse ja tuleb pühapäeva hommikul tagasi.
  Kuna Marikat enam töö juures vaja ei lähe, lubas tütar ka selleks nädalavahetuseks ema juurde minna. Ametiauto on tal veel alles ja mõni aeg saab sellega sõita. Ainult Marika isiklik telefon on välja lülitatud, sest tõenäoliselt on prokuratuur selle tõendusmaterjalina ära võtnud.
  Ema süda valutab. Ühel hetkel ütleb ta, et kui uurijad väga tahavad, võivad nad Marika telefonivestlusest leida lauseid, mis süüdistuseks sobivad. Teisalt ütleb Marika ema, et tema teada ei leitud teisipäevasel läbiotsimisel tõendeid. "Surm ka ei võta sealt, kus võtta ei anna," ütleb Hilse.
  Hilse räägib, et ta ei mõista, kuidas riik enda töötajaid nii karmilt kohtleb, ja korrutab mitu korda, et Marika aususes ei tohiks keegi kahelda.
  "Uskumatu jama on. Tahaksin personaalselt teada saada, kes selle jama tõstatavad, kes vastutab selle eest, et inimestele tehakse haiget," räägib Marika kursusekaaslane ja ettevõtja Urmas Vahur. Ta on asjade käigu pärast vihane.
  Kursusevend: ma ei taha sellises riigis elada
  Vahur nimetab jälitajaid suurte kõrvadega poisteks. Ta väidab, et ei soovi elada riigis, kus suurte kõrvadega poisid telefonikõnesid pealt kuulavad ja inimestele hiljem kannatusi põhjustavad.
  Vahur avaldas lootust, et Marika suudab võitluslikult sopa endalt maha pesta. Marika ema aga räägib, et tema tütar on praegu rahulik ja ootab, millal olukord laheneb. Kõik see võtab aga aega. Praegu ei tea veel Hilsegi, kas Marika üldse tahakski pärast kõike seda oma ametipostil tööd jätkata.
  KommentaaridOlari Taal, Priske endine töökaaslane ja kauaaegne tuttavTunnen Marikat juba rohkem kui viisteist aastat. Sisetunne ütleb, et raske on uskuda, justkui Marika juhinduks asju ajades millestki muust peale riigi huvide. Ta on väga korralik ja kindel tööinimene, kes ikka eelkõige lähtub oma ametiga kaasnevatest huvidest.
  Riigihankeid reguleeriv seadus annab võimaluse sellise olukorra tekkimiseks, nagu praegu Marikal on. Kui ta üldse midagi tegi, siis tõenäoliselt kasutas ta vales kohas valesid sõnu. Mina ei saa väga hästi aru, kelle jaoks see riigihanke seadus sellisel kujul on tehtud, see on ausalt öeldes jube, et ühe seadusega võib kaasneda nii palju kohtuasju ja vaidlusi.
  Aivar Rehe, Priske endine töökaaslaneMeil on olnud Marikaga avameelne ja töökas suhe. Pangandus andis talle kindlasti majanduse pisiku ja ta teadis väga hästi, kuidas haldussüsteem toimib. Pealegi oskas ta ennast hästi arusaadavaks teha, sest tal oli hea keeleline eneseväljendusoskus ja soov suhelda.
  Tema eraelu pole ma nii palju jälginud, aga tean, et ta on olnud rohkem tööle pühendunud. Kuna me mõlemad oleme selles mõttes sarnased, siis kaks natuuri tõmbusid. Tööasjades ei pidanud temaga pikalt noogutama, vaid kõigega sai kiiresti edasi minna.
  Kindlasti on tegu tähelepanuväärse isiksusega ja delikaatse juhtumiga. Neist kahtlustustest on räägitud väga vähe ja seetõttu on ennatlik ka mul sellest rääkida.
  Kaldun arvama, et Marika nendele kahtlustele kergelt ei reageeri, sest töö oli tema jaoks väga tähtis ja kümme aastat selles ametis tähendab, et tema tööd hinnati. Kindlasti on see olukord tema jaoks psühholoogiliselt raske.
  Samas ma usun, et karastunud inimesena leiab ta tasakaalu. Kuid öelda, et uurimine teda ei mõjuta, poleks aus. Juba praegu on teatud mõju tema karjäärile. Kahjuks negatiivses suunas.
  Toivo Ninnas, suhtleb Priskega tööalaseltOleme kokku puutunud ligi kümmekond aastat ja ta on asjalik daam. Arvamus temast on väga meeldiv. Tööasju olen ajanud, muid mitte. Ma ei saa tema kohta midagi halba öelda.
  Pole kuulnud, et tal oleks olnud konfliktid. Ta oli sõbralik ja asjalik. Ma ei tea temast midagi, mis oleks ebameeldiv.
  Ega ametnikud ei saagi ju kõigile vastu tulla.
  Marika Priske Sündinud 05.10.1966
  Haridus: TRÜ majandusküberneetika erialaAmetikäik:1990-1994 Pärnu Linnavalitsuse arendusosakonna majanduskonsultant1994-1998 Hoiupanga Pärnu linnakontori laenujuht1998-1999 Hansapanga Pärnu linnakontori juhataja1999-2000 Eesti Krediidipanga Pärnu filiaali juhataja2000. aastast alates majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantslerOsalemine ühiskondlikus elus: Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni juhatuse liigeHobid: kultuur, kirjandus, aiandus, loodus, sport
  Autor: Katariina Krjutškova, Silvia Kruusmaa
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Egle Heinsar: edukas Eesti algab vaesteta ühiskonnast – 220 eurot kuus kõige haavatavamatele
Tõeliselt edukas riik saame olla alles siis, kui meil pole vaeseid. Kui me ei jõua teha tervet kodanikupalka, tehkem sellest veerandki – kõige haavatavamale ühiskonnakihile, kirjutab sotsiaaldemokraat Egle Heinsar arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Tõeliselt edukas riik saame olla alles siis, kui meil pole vaeseid. Kui me ei jõua teha tervet kodanikupalka, tehkem sellest veerandki – kõige haavatavamale ühiskonnakihile, kirjutab sotsiaaldemokraat Egle Heinsar arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Sendipidude nõutuim artist Rahakratt hullutab masse
Eesti üks armastatumaid rahablogijaid Rahakratt avaldas nipid, kuidas palka juurde norida, pangaonudelt laenuintressi alla tingida ja rotina vetsu minnes sealt miljonärina väljuda.
Eesti üks armastatumaid rahablogijaid Rahakratt avaldas nipid, kuidas palka juurde norida, pangaonudelt laenuintressi alla tingida ja rotina vetsu minnes sealt miljonärina väljuda.
USA sätib plaani, et takistada Venemaa sissetungi Ukrainasse
Ameerika Ühendriikide president Joe Biden valmistab ette samme, et Vladimir Putini juhitaval Venemaal oleks raske hõivata Ukraina, vahendab Reuters.
Ameerika Ühendriikide president Joe Biden valmistab ette samme, et Vladimir Putini juhitaval Venemaal oleks raske hõivata Ukraina, vahendab Reuters.
Raadiohommikus: börsi uustulnuk, Elisa uus juht ja abilinnapea
Nädala viimases Äripäeva hommikuprogrammis uurime Elisa Eesti plaanide ja juhivahetuse tagamaade kohta telekomi uuelt tegevjuhilt Andrus Hiiepuult.
Nädala viimases Äripäeva hommikuprogrammis uurime Elisa Eesti plaanide ja juhivahetuse tagamaade kohta telekomi uuelt tegevjuhilt Andrus Hiiepuult.