Rootsi visiit andis otsest kasu

Kadri Bank 21. jaanuar 2011, 00:00

Baltika juhi Meelis Milderi sõnul on presidenti saatval delegatsioonil ühest küljest riigijuhti toetav funktsioon, mis teeb visiidi välisriigis nähtavamaks. "Teiseks me kõik teadvustame seda, kuivõrd oluline on Rootsi majandus Eesti majandusele. Võib-olla kõige tähtsam ei olegi mõne konkreetse kontakti leidmine, vaid mingi kontakti kinnitamine," ütles Milder. Ta selgitas, et paljud delegatsiooni liikmed on tegelikult Rootsi ettevõtete filiaalide või tütarettevõtete juhid Eestis. "Nemad ei tule siia uusi kontakte leidma, vaid kinnitama seda, et Rootsi investeeringutel ja ettevõtetel on väga oluline roll Eesti majanduses."

Milder leidis, et riiklik visiit Rootsi annab ka presidendile võimaluse edastada positiivsel viisil oma sõnumit pankadele. "Just tuletada meelde, et Rootsi pankade otsustest oleneb Eestis väga palju."

Ta lisas, et Rootsi on meile nii oluline naaber, keda lihtsalt tuleb aeg-ajalt külastada. "Kas või selleks, et näha, mismoodi mõeldakse ja käitutakse Põhjala regiooni kõige suuremas majanduses."

Sama meelt oli ka Rootsi investeerimisettevõtte East Capital Exploreri juht Gert Tiivas, kes ise äridelegatsiooni liige ei olnud, vaid töötabki iga päev Stockholmi East Capitali peakontoris. "Isiklike kontaktide tähtsust ei tasu alahinnata. See on väga oluline aru saamiseks, mis siin toimub," ütles ta.

Rootslased on Eesti ärikliimaga rahul. Ka kaubandus-tööstuskoja juht Toomas Luman märkis, et on selge, et äri ei aja omavahel ettevõtted, vaid inimesed. "Ja meeldiv oli kuulda suurte ettevõtete ja pankade juhtide käest, et nad on väga rahul Eesti ärikliimaga."

"Täiesti pilvitud ei ole ärisuhted kunagi, kindlasti üks pool näeb alati, et ta on natuke vähem edukas olnud kui teine pool, aga me peame silma vaatama faktile, et Rootsi ettevõtted on suurimad investorid Eestis ja sel aastal on Rootsi ka väliskaubanduse poolest Soomest möödunud," lisas Luman.

Olympic Entertainment Groupi suuromanik ja nõukogu esimees Armin Karu ütles, et nende ettevõttele on visiidil osalemine otseselt kasulik olnud. "Meil kui börsifirmal on aktsionäride seas väga palju Rootsi fonde ja minule on see visiit väga palju juurde andnud, sest olen saanud investoreid kutsuda ka riigivisiidi siinsetele üritustele ja oleme saanud palju lähemalt suhelda. Ma olen ka saanud rääkida meie tulevikuplaanidest," ütles Karu.

Ettevõtetevaheliste suhete arendamiseks võib riigivisiit pakkuda emotsionaalset elamust ka kohaliku riigi ettevõtjaile. Karu sõnul oli tema Rootsi kolleeg rõõmus, sest polnud kunagi varem oma kuningat nii lähedalt näinud kui eestlaste visiidi käigus toimunud üritustel.

Karu märkis, et palju on juttu olnud sellest, et Eesti visiit on küllaltki harukordne - meid võeti vastu suure delegatsiooniga ja talvisel ajal. Nimelt ei võõrusta rootslased teiste riikide päid tavaliselt külmal ajal. "See näitab, et rootslased peavad ikka Eestit väga lähedaseks, sõbralikuks ja oluliseks riigiks," lisas ta.

Baltika juhi Meelis Milderi sõnul on Rootsi päritolu rõivamüügigigant H&M teatud mõttes ka Baltikale suur eeskuju.

"Rootslastel on üldse õnnestunud maailma viia kaks sensatsiooni - Ikea ja H&M. Nad on väga odavad ja samal ajal põhjamaist moodi pakkuvad," rääkis Milder. "See on nende fenomen, et nad suudavad hoida hindu all ja samal ajal töötada väga kõrgete marginaalidega. Ma arvan, et meie ärimaailm vaatab H&Mile ikka alt üles."

Küsimusele, kas Baltika ja H&M ei ole mitte suunatud erinevatele sihtgruppidele, vastas Milder, et väga lihtne oleks vastata jaatavalt. "Kuid viimastel aastatel on brändilojaalsus maailmas väga muutunud - seda ka juba enne kriisi, aga kriisis eriti." Milder selgitas, et inimesed kombineerivad järjest enam high fashion'i tooteid kiirmoega ja järjest vähem ollakse kindlad ühele brändile.

"Aga ma arvan, et eks kõik teevad ikkagi seda, mida nad oskavad kõige paremini teha. Me oleme Baltikas öelnud, et me ei oska nii odavat toodet teha. Kui me oskaksime odavat toodet teha, siis me tõenäoliselt ka üritaks seda teha," lisas Milder.

Mulle meeldis tänane (eilne - toim) äriseminar, mis näitas, et Rootsi ärimeestel on meie vastu väga suur huvi. See, kuidas elektrooniliselt ettevõtet asutada, valitsusasutustega suhelda jne tekitas väga suurt huvi. Oli ka juttu, et Eesti saaks olla koht, kus saaks mitmesuguseid innovatiivseid ideid katsetada. See näitab, et ka meie suudame midagi Rootsile pakkuda, sest tegelikult on ju liikumine kahesuunaline.

Riigivisiidi kui signaali tähtsus on väga oluline. Kuninglik pere on osalenud visiidil paljudel üritustel ja see näitab, et Rootsi kõige kõrgemal tasemel suhtutakse Eestisse väga sõbralikult ja koostööaltilt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing