Kadrin Karner • 23. jaanuar 2011 kell 10:46

Tooli asja asub arutama ringkonnakohus

Ringkonnakohus arutab teisipäeval väärtpaberituru mõjutamise süüdistuses maakohtu tasandil õigeksmõistetud ärimees Toomas Tooli kriminaalasja.

Maakohtu otsuse vaidlustas ringkonnakohtus Põhja ringkonnaprokurör Maria Sutt, kes taotleb Tooli (46) ja Kirberi (31) süüdimõistmist, vahendas ERR.ee. "Prokuratuuri hinnangul on süüdistatavad toime pannud turumanipulatsiooni kuriteo ja selle tõestuseks on eeluurimises kogutud piisavalt tõendeid. Meie seisukoht selles osas ei ole muutunud," kinnitas prokurör.

Maakohtu otsuse vaidlustasid ka kaitsjad Reimo Hammerberg, Allar Jõks ja Jüri Leppik, kes ei ole rahul õigusabikulude osalise väljamõistmisega ning taotlevad riigilt kulude väljamõistmist täies ulatuses.

Mullu oktoobris mõistis Harju maakohus nii Tooli kui Kirberi väärtpaberituru mõjutamise süüdistuses õigeks, kuna ei leidnud nende tegevuses kuriteokoosseisu.

Tooli teod ei olnud karistatavad ka mõne teise paragrahvi alusel, selgus kohtuotsuse ettelugemisel.

Prokurör süüdistas Tooli selles, et ta andis SEB maaklerile Karoly Kirberile korralduse müüa oma abikaasaga seotud SEB Panga esindajakontol olevad Arco Vara aktsiad suurtes kogustes ajas järjest madalama hinnaga.

TAUST

Süüasi sai alguse Arco Vara osaniku Hillar-Peeter Luitsalu ja Richard Tomingase 2008. aasta suvel tehtud avaldusest finantsinspektsioonile, nad kahtlustasid, et Tool soovib ettevõtte vaenulikult üle võtta.

Juhtumi juured ulatuvad aga 2007. aasta lõppu, kui Arco Vara suuromanikud Luitsalu ja Tomingas pöörasid tülli kolmanda osaniku Arti Arakasega.

2008. a juuli alguses müüs Arakas viis miljonit Arco Vara aktsiat Toomas Toolile. Arakaselt sai ka Tool teada, et Tomingase ja Luitsalu firmad on võtnud repolaene Arco aktsiate tagatisel tingimusel, et kui aktsia hind langeb allapoole teatud taset, on pangal õigus nõuda lisatagatist või aktsiad müüa.

14.-21. juuli 2008 andis Toomas Tool oma abikaasa volitatud esindajana Kirberile telefonitsi korralduse müüa esindajakontol olevaid aktsiaid suures koguses järjest madalama hinnaga. Eesmärk oli prokuröri väitel viia ASi Arco Vara aktsia turuhind allapoole 8,75 krooni (0,56 euro). Müüki läks ligi 500 000 aktsiat, mille tagajärjel langes 22. juulil Arco Vara aktsia hind börsipäeva lõpul 0,55 euroni.

Arco Vara nõukogu liige ja aktsionär Hillar-Peeter Luitsalu ütles kohtule, et talle ei meeldinud üldse, kuidas Tool teda ärikohtumisel alandas. "Mul pole nii alandavat ärikohtumist varem olnud," tunnistas Luitsalu tema sõnul Tooli eestvedamisel toimunud kohtumisest rääkides.

Nii Luitsalu kui ka teine aktsionär ja nõukogu liige Richard Tomingas tunnistasid kohtus, et Toomas Tool tahtis Arco Vara nõukogus saada ühte või kahte kohta.

Prokurör Maria Sutt ütles süüdistust ette lugedes, et Toomas Tool ähvardas Luitsalut ja Tomingat ning ähvardas neile makseraskusi põhjustada, kui ta oma tahtmist ei saa. Prokuröri sõnul oli Toolil kaks motivatsiooni: kahjustada Luitsalu ja Tominga majanduslikke huvisid ja suurendada oma osalust, et võtta üle Arco Vara juhtimine.

Sutt on varem Äripäevale öelnud, et turumanipulatsiooni puhul tegemist raskesti tõendatava peitkuriteoga ja selle paragrahvi alusel puudub Eestis menetluskogemus.

 

Hetkel kuum