Kadrin Karner • 7. oktoober 2010 kell 6:05

Vaata Tooli ja Kirberi juhtumi tausta

Loe, milles süüdistati ettevõtja Toomas Tooli ja SEB endist maaklerit Karoly Kirberit ning mida nemad sellest arvasid.

2009. aasta novembris saatis Põhja ringkonnaprokuratuur kohtusse kriminaalasja, milles süüdistatakse Tooli ja nüüdseks endist maaklerit Kirberit väärtpaberituruga manipuleerimises.

Vaata kokkuvõtet Tooli ja Kirberi vahelisest vestlusest aktsiate müümise ajal SIIT!

Toomas Tool on öelnud Äripäevale, et ei tema ega tema advokaadid saa aru, milles prokuratuur teda süüdistab. Prokurör Maria Sutt nõudis Toolile šokivangistust.

Süüasi sai alguse Arco Vara osaniku Hillar-Peeter Luitsalu ja Richard Tomingase 2008. aasta suvel tehtud avaldusest finantsinspektsioonile, nad kahtlustasid, et Tool soovib ettevõtte vaenulikult üle võtta.

Juhtumi juured ulatuvad aga 2007. aasta lõppu, kui Arco Vara suuromanikud Luitsalu ja Tomingas pöörasid tülli kolmanda osaniku Arti Arakasega.

2008. a juuli alguses müüs Arakas viis miljonit Arco Vara aktsiat Toomas Toolile. Arakaselt sai ka Tool teada, et Tomingase ja Luitsalu firmad on võtnud repolaene Arco aktsiate tagatisel tingimusel, et kui aktsia hind langeb allapoole teatud taset, on pangal õigus nõuda lisatagatist või aktsiad müüa.

14.-21. juuli 2008 andis Toomas Tool oma abikaasa volitatud esindajana Kirberile telefonitsi korralduse müüa esindajakontol olevaid aktsiaid suures koguses järjest madalama hinnaga. Eesmärk oli prokuröri väitel viia ASi Arco Vara aktsia turuhind allapoole 8,75 krooni (0,56 euro). Müüki läks ligi 500 000 aktsiat, mille tagajärjel langes 22. juulil Arco Vara aktsia hind börsipäeva lõpul 0,55 euroni.

Juunis toimunud istungil rääkis kunagine Arco Vara nõukogu esimees ja aktsionär ning asutaja Arti Arakas, et enne kui Toomas Tool Arco Vara aktsiad temalt ostis, pakkus ta neid kaks korda müüa ka kahele suuraktsionärile Tomingale ja Luitsalule, kuid tehinguni ei jõutud.

Arco Vara nõukogu liige ja aktsionär Hillar-Peeter Luitsalu ütles kohtule, et talle ei meeldinud üldse, kuidas Tool teda ärikohtumisel alandas. "Mul pole nii alandavat ärikohtumist varem olnud," tunnistas Luitsalu tema sõnul Tooli eestvedamisel toimunud kohtumisest rääkides.

Nii Luitsalu kui ka teine aktsionär ja nõukogu liige Richard Tomingas tunnistasid kohtus, et Toomas Tool tahtis Arco Vara nõukogus saada ühte või kahte kohta.

Prokurör Maria Sutt ütles süüdistust ette lugedes, et Toomas Tool ähvardas Luitsalut ja Tomingat ning ähvardas neile makseraskusi põhjustada, kui ta oma tahtmist ei saa.

Prokuröri sõnul oli Toolil kaks motivatsiooni: kahjustada Luitsalu ja Tominga majanduslikke huvisid ja suurendada oma osalust, et võtta üle Arco Vara juhtimine.

Sutt on varem Äripäevale öelnud, et turumanipulatsiooni puhul tegemist raskesti tõendatava peitkuriteoga ja selle paragrahvi alusel puudub Eestis menetluskogemus.

Hetkel kuum