8. veebruar 2011 kell 4:30

Eksport Eestist muutub soodsamaks

ABB Balti riikide juht Bo Henrikssoni sõnul toimub suurem osa ABB äritegevusest USA dollarites ja eurodes. Ka suur osa tootehindadest on fikseeritud nendes valuutades.

Samas ütles ta, et kui Rootsi krooni kurss püsib dollari ja euro suhtes jätkuvalt kõrgel tasemel, siis hakkavad hinnad mingil hetkel kindlasti muutuma. "Eksport Rootsist läheb kallimaks, kuid eksport Rootsi, kaasa arvatud Eestist, muutub jällegi soodsamaks."

Volvosid maale toova Info-Auro omanik Viktor Siilats ütles, et Rootsi krooni kallinemine Volvode hinda Eestis ei mõjuta. „Me oleme tehase esindaja ja hinnakiri meile on eurodes,“ selgitas ta.

Ka Rimi toidukauplused, mille emafirma on Rootsi ICA Group, ei näe krooni kallinemises mõju siinsele tegevusele ega hindadele. „Täna tulevad Rimisse Rootsist mahetooted I Love ECO ning osaliselt jõuavad meie tarbijani ka sealt pärit tarbekaubad. Rimi emafirma ICA kaup jõuab Eesti Rimisse läbi meie Baltikumi keskuse, mis asub Lätis," rääkis Rimi Eesti Food kommunikatsioonispetsialist Katrin Bats lisades, et Baltikumi siseselt arveldatakse Rimis aga eurodes.

Batsi sõnul on Rootsist sisseostetavate toodete mahud on väga väikesed ja ICA ole Rimi jaoks oluline ostupartner. „Otseselt Rimi tegemisi siin Eestis Rootsi krooni kursimuutus ei mõjuta. Täna meil sellist infot pole, et ülalnimetatud toodete hinnad lähiajal tõuseksid,“ lisas ta.

Electroluxi kommunikatsioonijuht Rudolf Fussi sõnul võib toodete hinnatõus tulla hoopis nende kõige olulisemate toorainete hinnatõusust ja iga turu puhul vaadatakse eraldi, kuidas konkurentsivõimeliseks jääda. “Erinevad valuutad on üks asi, millega meil tuleb tegeleda, aga pigem sunnivad meid tegutsema tooraine hinnad. Täna ei saa me öelda, kas või millal see võib teie turgu mõjutada," lisas Fussi.

„Jaa, krooni tugevnemine mõjutab meid täiesti otseselt, kuna rootslased tunnetavad, et meie tooted on odavamad,“ ütles Rolf Kristian Relander, kelle Bellus Furnitur OÜ ekspordib Rootsi umbes kolmandiku oma toodangust.„Umbes üheksa krooni euro pealt peakski see tase olema. Lihtsalt vahepeal käis see 11 krooni juures ära. See oli erandlik ja vähemalt neile, kes viisid Rootsi kaupa, ka keeruline situatsioon,“ ütles Relander.

Mööblitootja meenutas, et kriisi ajal, kui Rootsi kroon liikus samas suunas Poola zlotiga, olid kehvemas need, kes olid euros kinni nagu Eesti. "Poolal oli kasu sees, kui ta liikus koos Rootsi krooniga samas suunas, sest nende tooted ei hakanud tunduma kallimad kui euroga seotud tootjatel.“

Relander märkis aga, et tõeline kasutegur tuleb odavast dollarist, mis teeb nii soomlaste kui ka rootslaste jaoks Hiinast või Kaug-Idast ostmise kalliks, seda võrreldes paari aasta taguse ajaga.

Autor: Kadri Bank, Silvia Kruusmaa

Hetkel kuum