8. veebruar 2011 kell 4:15

Ökonomist: kallis kroon võib viia tootmise odavamatesse riikidesse

Kui kroon muutub liiga tugevaks, paneb see Rootsi ettevõtjaid Rootsi väliskaubanduse liidu peaökonomist Mauro Gozzo sõnul veelgi enam tootmist välismaale viima.

Kui palju on praegune krooni tugevnemine toimunud tänu ekspordile?Ma arvan, et selle taga on mitmeid faktoreid. Esiteks on Rootsi paranenud kiiremini kui teised Lääne-Euroopa riigid. Selle tulemusena tekib oodatava intressikasvu ootuses raha sissevool. Riigipank on ka teatanud, et nad intressi tõstavad.Teiseks on käimas protsess, kus maksuparadiisid avalikustavad Rootsi kodanike vara, ja see on pannud paljud rikkad rootslased oma vara Rootsi üle kandma, et vältida enese vastutusele võtmist. Juba mõned aastad tagasi lõpetas Rootsi rikkuse maksustamise ning päranduse maksustamise kaotasid oma võimuloleku ajal juba sotsiaaldemokraadid.Kolmandaks on eksport olnud tugev ja Rootsi riigieelarve on jooksvalt ülejäägis. Samas on see on aga toimunud mitmel viimasel aastal ja pole takistanud seejuures ka krooni varem nõrgenemast.

Mis punktis võib kroon muutuda liiga tugevaks, hakates eksporti negatiivselt mõjutama?2000. aastate jooksul on kroon kõikunud tasemel umbes 9 krooni euro kohta. Sel tasemel on Rootsi eksporditööstus olnud selgelt konkurentsivõimeline. See on eeldanud muidugi arvestatavat allhanget välismaistelt tarnijatelt või investeerimist riikidesse, kus on odav toota. See protsess võib eskaleeruda, kui kroon jätkab tugevnemist.Mõned tööstussektorid on saanud löögi ka kõrgetest elektrihindadest. Marginaalid on enamikes sektorites praeguse euro taseme juures head, kuid kui kroon tõuseks veel ütleme 10%, siis see võtaks Rootsi ekspordist maha 3-4 protsendipunkti.

Kuidas sellist olukorda vältida?Ma leian, et on oluline kasutada teisi tööriistu peale keskpanga intressitaseme tõstmise, et jahutada maha kinnisvaraturgu.

Autor: Kadri Bank, Silvia Kruusmaa

Hetkel kuum