8. veebruar 2011 kell 3:50

Superkrooni võlu ja valu

Eesti olulisema ekspordipartneri Rootsi majandusarengut võib hakata pärssima üha tugevnev Rootsi kroon.

Oma nime vääriliselt on viimase nädalaga tõusnud Rootsi kroon valuutade troonile, olles euro ja USA dollari suhtes viimase kümne aasta tugevaimal tasemel. Analüütikute prognoosi kohaselt Rootsi krooni tugevnemine sel aastal jätkub. Rootsi ajakirjanike poolt superkrooniks tituleeritud valuuta toob tarbijatele küll rõõmu, aga ohustab ekspordist sõltuvat majandust.

“Oleme 15 aastat rääkinud, et Rootsi kroon tugevneb ja nüüd on see lõpuks juhtunud,” ütles Rootsi riigipanga juht Stefan Ingves hiljuti Wall Street Journalile märkides ka, et tugevnemine on toimunud tegelikult hilinenult.Kroon on vaikselt jõudu kogunud viimased kaks aastat, kui kogu maailma räsis majanduskriis, mille Rootsi siiski suhteliselt kergelt üle elas. Viimaste nädalatega on see saavutanud euro suhtes kümne aasta tugeivama taseme, mil üks euro võrdub ligikaudu 8,80 krooniga.

SEB pank, mille juures toimub enamik Rootsi valuutatehinguid, ennustab selle aastal tugevnemist euro suhtes 8,60, kuid pikemas perspektiivis 8,30 kroonile. Valuutakauplemisega tegelev CMC Markets prognoosib, et järgneva 6-12 kuu jooksul ulatub kroon tasemeni 8,50 kroon euro kohta ning 6 krooni dollari kohta.„Rootsi kroon on olnud kogu eelmise aasta jooksul üks tugevamaid valuutasid maailmas ja me ootame ka selle edasist tugevnemist nii euro kui ka dollari vastu 2011. aastal. Seda tänu kõrgele inflatsioonisurvele ja selle aluseks olevale tugevale (Rootsi – toim.) majandusele,“ ütles CMC Marketsi peaanalüütik Maria Malmqvist.

Ta lisas, et tööjõuturg tugevneb ja investeeringute juurdekasv kiireneb ning ka majapidamised on järjest enam optimistlikud.SEB valuutastrateeg Carl Hammer ütles Rootsi ajakirjandusele, et kui varem osteti krooni lühiajalistel spekulatiivsetel eesmärkidel, siis nüüd on välisinvestorite huvi pikaajalisem.Samal meelel on ka analüütikud mujal maailmas. Näiteks Royal Bank of Scotlandi juhtiv valuutastrateeg Paul Robson on Financial Timesile hiljuti öelnud, et kroon võib üle võtta Šveitsi frangi rolli alternatiivse investeerimisvaluutana probleemse euro ja dollari kõrval.

Tugev kroon võimaldab rootslastel osta odavamalt importtooteid, sõita säästlikumalt välisreisile või reisida omal maal väiksemate väljaminekutega – bensiini ostetakse ju dollarite eest. Kuid nagu igal mündil, on ka Rootsi kroonil kaks poolt: liiga tugev valuuta võib hakata pigem kahjustama riigi majandust näiteks turismi või ekspordi vähenemise kaudu. Ka Rootsi eeskujuks olevas Šveitsis on täna ettevõtjad ja riigipank mures frangi juba liiga kalliks muutumise pärast.

Malmqvisti sõnul ongi potentsiaalsed ohud Rootsi majandusele seotud peamiselt ekspordiga - liiga tugev kroon võib eksporti kahjustama hakata. Seejuures on oluline, mis toimub Euroopa ja Hiina majandusega, millest Rootsi eksport sõltub.Ka riigipanga juht Ingves näebki pigem ohtu mitte vahetuskursis, vaid selles, mis toimub globaalse majandusega. „Küsimus pole kaugeltki mitte ainult vahetuskursis, vaid selles, mis toimub ülejäänud maailmas, st globaalse kasvuga,“ rääkis ta Wall Street Journalile.

Tugevnev kroon annab löögi ka osade Rootsi ettevõtete majandustulemustele. Näiteks rõivakett H&M teatas eelmisel nädalal oma kvartalitulemusi avalikustades, et osaliselt tõmbas käibenumbreid maha asjaolu, et Stockholmis registreeritud ettevõttena raporteeritakse majandustulemusi kroonides. Suurem osa käibest ehk 60% teenitakse aga eurodes.

Samas on suurettevõtteid, kelle jaoks krooni kallinemine tähtsust ei oma. Näiteks Göteborgis registreeritud kuid rahvusvaheliselt tegutsev paberitootja Papyrus AB ütles Äripäevale, et Euroopa ühe suurima paberitootjana toimib nende äri põhiliselt eurodes ning ka tulemusi raporteeritakse ELi ühisrahas.

Autor: Kadri Bank, Silvia Kruusmaa

Hetkel kuum