8. veebruar 2011 kell 3:45

Rootsi superkroon võib Eestilegi võimaluseks olla

Tänane Äripäev kirjutab Rootsi kroonist, mis tõusnud viimase nädalaga maailmas valuutade kuningaks ning jätkab tõusu.

Kuna Rootsi on Eestile üks suurimaid-olulisemaid kaubanduspartnereid, on Äripäeva arvates Eesti majandus Rootsist nii tugevas sõltuvuses, et peame SEKi käekäigul hoolikalt silma peal hoidma, ehk sellele isegi pöialt hoidma. Äripäeva arvates võib Rootsi krooni edasine tugevnemine meilegi kasuks tulla.

Valuutade kuningas. „Viimase nädalaga on Rootsi kroon tõusnud valuutade troonile, olles euro ja USA dollari suhtes viimase kümne aasta tugevaimal tasemel,“ ei hoia Rootsi ajakirjanikud oma rahvusvaluutast kõneledes sõnu kokku, nimetades seda kohati isegi supervaluutaks ja valuutade kuningaks. Ja tegelikult mitte ainult rootslased. Ka Royal Bank of Scotlandi juhtiv valuutastrateeg Paul Robson ütles hiljuti Financial Timesile, et Rootsi kroon võib üle võtta Šveitsi frangi rolli alternatiivse investeerimisvaluutana probleemse euro ja dollari kõrval. Kuna meiegi riigi viimase 20aastase majandusloo juures on SEK tähtsat rolli mänginud (ja veel napilt kuu aja eest kehtis meilgi kroon, küll Eesti kroon, kuid siiski kroon), tunneme ehk isegi end kergelt puudutatuna, kui maailm üht krooni nimelist raha kiidab.

Mida see supervaluuta ühele lihtsale rootslasele tähendab? Aga kasvõi seda, et tugev kroon võimaldab rootslastel osta odavamalt importtooteid, sõita säästlikumalt välisreisile või reisida omal maal väiksemate väljaminekutega – bensiini ostetakse ju nõrgenevate dollarite eest. Kuid nagu igal mündil, on ka Rootsi kroonil kaks poolt: liiga tugev valuuta võib hakata pigem kahjustama riigi majandust näiteks turismi või ekspordi vähenemise kaudu. Ka Rootsi eeskujuks olevas Šveitsis on täna ettevõtjad ja riigipank mures frangi juba liiga kalliks muutumise pärast

Jah. Superkroon toob tarbijatele küll rõõmu, kuid ohustab samas ekspordist sõltuvat Rootsi majandust. Kui Rootsi kroon muutub liiga tugevaks, paneb see Rootsi ettevõtjaid Rootsi väliskaubanduse liidu peaökonomist Mauro Gozzo sõnul veelgi enam tootmist välismaale viima. Ja see kõlab juba Eesti võimalusena. Sest esiteks, kui eksport Rootsist läheb kallimaks, siis eksport Rootsi, kaasa arvatud Eestist, muutub jällegi soodsamaks. Ja teiseks, SEKi edasine tugevnemine võib tähendada ühtlasi ka seda, et tootmine hakkab taas vaikselt Rootsist meie suunas liikuma. „Viimasel kümnendi jooksul on SEK kõikunud tasemel umbes 9 krooni euro kohta. Sel tasemel on Rootsi eksporditööstus olnud selgelt konkurentsivõimeline. See on eeldanud muidugi arvestatavat allhanget välismaistelt tarnijatelt või investeerimist riikidesse, kus on odav toota. See protsess võib eskaleeruda, kui kroon jätkab tugevnemist,“ ütleb Gozzo.

Samuti võib Eesti võimaluseks osutuda turism. Kui üha tugevnev Rootsi kroon lubab lihtsalt rootslasel aina odavamalt reisida, võib see nii mõnegi turisti meilegi tuua. Ehk oleks Tallinkil ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusel Rootsimaal üks korralik Eestit tutvustav reklaamikampaania käima lükata? Aeg tundub selleks igati küps olevat.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum