Sirje Rank • 28. märts 2011 kell 8:00

Iirimaa paneb vastutama pankade võlausaldajad

Iirimaa panganduskriisi lõplikuks lahendamiseks tuleb kahjude kandmisse kaasata ka pankade võlausaldajad, ütles Iiri valitsuse minister nädalavahetusel rahvusringhäälingule antud intervjuus.

Rahandusminister Michael Noonan püüab Euroopa liidritega selles osas kokkulepet saavutada, et ka võlakirjaomanikud aitaksid kahjusid katta, kui 31. märtsil Iiri pankade täiendav kapitalivajadus avalikustatakse, ütles põllumajandusminister Simon Coveney. Iiri keskpanga andmeil on riigi garantiiga Iiri pankadel on tagatiseta (senior bond) võlakirju praegu üleval 16,4 miljardi euro väärtuses, vahendas Bloomberg.

Iiri valitsus tahab püsivat ja kõikehõlmavat lahendust, mille hulka kuulub nii pankade rekapitaliseerimine kui ka kahjude jagamine teatud ulatuses ning rahastamispakett Iiri pankadele, ütles Coveneny. Turud on selle juba arvesse võtnud, et võlakirjaomanikel tuleb osa kahjudest enda kanda võtta, ütles minister.

Läinud kuul ametisse astunud Iirimaa uus valitsus püüab muuta läinud aastal ELilt ja IMFilt saadud abilaenu tingimusi. Euroopa liidrid on siiani olnud vastu sellele, et võlakirjaomanikud kahju kannavad.

"Võib-olla on see neil läbirääkimiste taktika, et saada Euroopast paremat kokkulepet," ütles Bloxham Stockbrokersi ökonomist Alan McQuaid. "Ettevõtte tulumaksu nad lauale ei pane, nii pole neil läbirääkimistel kuigi palju muid argumente."

Coveney sõnul tahab valitsus vähendada maksumaksjate osa kahjude kandmisel, mille on põhjustanud erapangad, mis nüüd on valdavalt riigi omanduses.

Bloombergi küsitletud analüütikute hinnangul võivad Iiri pangad vajada täiendavat kapitali ca 27,5 miljardit eurot. Seda lisaks 46 miljardile eurole, mis riik on finantssüsteemi juba pumbanud.

2008. aastal andis Iiri valitsus garantii kuuele Iiri suuremale pangale. 

"Euroopas on palju inimesi, kes tahaksid, et Iirimaa annaks garantii kõigile oma pankade võlausaldajatele – nii neile, kelle kohustused tagatakse eelisjärjekorras, kui kõigile teistele," ütles Coveney. "Reaalsus on aga selline, et kui selline garantii õõnestab kogu Iiri riigi usaldusväärsust, ei saa valitsus sellele alla kirjutada."

Hetkel kuum