Sirje Rank • 27. märts 2011 kell 9:51

Uus päästerõngas Iirile

Euroopa Keskpangas võtab ilmet uus abimehhanism, mis tagaks euroala raskustes pankadele pikemaajalise likviidsusabi.

Eelkõige valmib see Iirimaa pankade jaoks, mis avaldavad tuleval nädalal värsketes koormustestides selgunud kapitalivajaduse, vahendas agentuur Reuters, toetudes Euroopa Keskpanga allikale. Perspektiivis võivad uute abimehhanismi vajadusel kasutada kõik euroala pangad, märkis allikas.

Uus süsteem asendab lühiajalise likviidsusabi, mida annab praegu Iiri pankadele Iiri keskpank. See ei sea mingit kindlat ajapiiri, sarnanedes sel moel Euroopa Keskpanga tugiostudega euroala riikide võlakirjaturul. Süsteemi kontrollib Euroopa Keskpanga nõukogu, mis kaalub iga juhtumit eraldi ja kehtestab abi andmiseks ranged tingimused.

Abi teema on päevakorras, kuna läinud aasta novembris Iirimaale antud IMFi ja ELi abipakett ei lahendanud Iirimaa panganduskriisi. Iiri pangad sõltuvad jätkuvalt keskpanga rahast, kuna paljud hoiustajad on oma raha pankadest välja võtnud ning pankadevahelisel laenuturul ei taha teised pangad Iiri pankadele laenata.

Hinnanguliselt on Euroopa Keskpank ja Iiri keskpank riigi kuuele suurimale pangale laenanud ca 150 miljardit eurot.

Iirimaa uus valitsus, mis tuli võimule lubadusega muuta Iirimaa abilaenu tingumusi, on Euroopa Keskpangaga mitu nädalat kõnelusi pidanud. Eesmärk on kokku leppida mehhanism, mis kindlustaks pankadele rahastamise n.ö keskmise pikkusega perspektiivis. See peaks pehmendama turgude reaktsiooni, kui 31. märtsil antakse teada Iiri pankades läbi viidud koormustestide tulemused.

Reutersi küsitletud analüütikute hinnangul vajavad Iiri pangad täiendavat kapitali ca 25 miljardit eurot. ELi ja IMFi abipakett eraldas pankade abistamiseks 35 miljardit eurot. Nädalavahetusel kirjutas Iiri ajaleht Irish Independent, et pankade lisakapitali vajadus jääb tõenäoliselt alla 35 miljardi euro piiri.

Hetkel kuum