Birjo Must • 15. juuni 2011 kell 10:27

Moody’s asub Kreekaga seotud riski tõttu läbi vaatama Prantsuse pankasid

Moody’s Investors Service võttis täna kolm suuremat Prantsuse panka võimaliku reitingu alandamiseks uurimise alla, sest neil on otsene seos Kreeka riskiga, kirjutab The New York Times.

Moody’s teatas murest BNP Paribase, Société Générale ja Crédit Agricole kokkupuutest Kreeka majandusega.

Reitinguagentuur ütles, et ülevaates analüüsitakse ka “potentsiaalset vastuolu Kreeka võimaliku kohustuste mittetäitmise või restruktureerimise mõju ja  praeguste reitingu tasemete vahel".

Pärast teadet langesid nii BNP Paribase kui Société Générale aktsiad 1,6% ja Crédit Agricole omad 1,3%. CAC 40 börsiindeks Pariisis oli hommikupoolikul suhteliselt madal. Euro püsis 1,4354 dollari tasemel.

Vastavalt Bank for International Settlementsi andmetele võivad Prantsuse pangad kaotada Kreeka pankade kokkuvarisemisest ja võlakriisist rohkem kui teised riigid, kaasa arvatud Saksamaa, USA ja Suurbritannia. 

Hoolimata Saksa tugevast survest on Prantsuse valitsus seisnud järjekindlalt vastu plaanile paljastada erainvestorid ükskõik millisele Kreeka võlgade restruktureerimisel. Kuigi valitsus pole kunagi seda avalikult väitnud, on Pariis eeldatavasti võtnud selle seisukoha, et kaista oma pankasid.

Crédit Agricole kontrollib Emporiki Bank of Greece’i ja Société Générale omab suurt osa Kreeka laenuandjast Geniki Bankist. BNP Paribasel pole Kreekas kohalikku üksust, kuid pank on riski all otsese osaluse tõttu Kreeka valitsuse võlas, sõnas Moody’s.

Moody’s lisas, et uuringud ei vii tõenäoliselt Crédit Agricole ja BNP reitingu alandamisele rohkem kui ühe pügala võrra. Société Générale’s võlg ja deposiidi reitingud võidakse lõigata kuni kaks taset madalamaks, sest  pank on olnud rohkem sõltuvuses valitsuse toetusest kui teised laenajad, lisas Moody’s.

Reitinguagentuur lisas, et Kreekaga seonduv risk kaasatakse samuti juba käimasolevasse Prantsuse-Belgia laenaja Dexia läbivaatamisse reitingu võimalikuks alandamiseks.

Hetkel kuum